Jakie badania wspomagają rehabilitację?

ultradźwiękiAby rehabilitacja przyniosła jak najlepsze efekty, ważne jest nie tylko jej wczesne rozpoczęcie, ale także i kompleksowość. Warto więc wiedzieć, jakie badania wspierają rehabilitację, aby wybrać takie miejsce, w którym wszystko będzie dostępne od ręki.

Badanie USG

Choć badanie USG bardziej kojarzy się z okresem ciąży niż z urazami, to jednak badanie to pełni bardzo ważną rolę w diagnozowaniu różnych urazów, zwłaszcza dotyczących stawów oraz tkanek miękkich, takich jak więzadła, torebki stawowe czy kaletki maziowe. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe, przez co może być wykonywane kilkakrotnie w odróżnieniu na przykład od badania rezonansem magnetycznym. Badanie USG można stosować również u pacjentów, który nie mogą być zbadani  tomografem komputerowym, na przykład ze względu na metalowe elementy wewnątrz ciała. Przy użyciu USG wykonuje się niektóre mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład ostrzykiwanie kaletek środkiem o działaniu przeciwzapalnym

Badanie tomografem komputerowym

Kolejne badanie często wykonywane przy różnego rodzaju  urazach, to badanie tomografem komputerowym. Pozwala ono na uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała, a przy tym jest badaniem nieinwazyjnym. W przypadku niektórych osób istnieją przeciwwskazania do stosowania tego sposobu badania, jednak w większości wypadków pomaga on w zdiagnozowaniu pacjenta. W  rehabilitacji stosowany jest do badania stawów kolanowych, łokciowych, skokowych, obręczy barkowej, a także stawów rąk. Badanie tomografem komputerowym może trwać od kilkunastu minut nawet do dwóch godzin w czasie których pacjent powinien pozostać w bezruchu, ponieważ każde poruszenie może zafałszować obraz badania.