Odpowiednia rozgrzewka chroni przed urazami

rozgrzewka

Przed ćwiczeniami powinna być rozgrzewka.

Podczas różnego rodzaju ćwiczeń, bardzo często dochodzi do urazów.  Jednym z powodów ich powstania jest brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym.  Czym jest odpowiednia rozgrzewka? Rozgrzewka jest to seria prostych ćwiczeń fizycznych, które „rozgrzewają mięśnie”, uelastyczniają je, zwiększają wytrzymałość i przygotowują organizm na wysiłek. Bardzo ważne, aby podczas rozgrzewki zaangażowane były wszystkie parte ciała, a ćwiczenia były wykonywane porządnie.

Rozgrzewając mięśnie, musimy pamiętać o dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które najpierw rozgrzeją i rozruszają, a następnie rozciągną i rozluźnią  nasze ciało. Właściwie ukrwione i przygotowane mięśnie są gotowe do podjęcia większej aktywności. Warto pamięć, że po wykonaniu ćwiczeń wstępnych długość mięśni może zwiększyć się nawet do 15%.

Rozgrzewka nie musi trwać długo, a nawet nie powinna. Wystarczy, że przed treningiem właściwym wykonamy 15-minutową rozgrzewkę, a niebezpieczeństwo wystąpienia urazu będzie o wiele mniejsze, gdyż jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności organizmu. Po wykonaniu wstępnych ćwiczeń możemy przejść do bardziej intensywnego wysiłku, po którym obowiązkowe jest rozciąganie.  Niestety wiele ludzi (zwłaszcza początkujących) zapomina lub świadomie pomija rozgrzewkę i rozciąganie, gdyż szkoda im czasu na te ćwiczenia i wolą od razu przejść do właściwego treningu, co niestety bardzo często, kończy się kontuzją czy urazem, który nie dosyć, że powoduje ból, to uniemożliwia też kolejne treningi.