Terapia skojarzona, czyli dwa w jednym

jonofereza

Jonofereza jest jedną z technik skojarzonych.

Medycyna fizykalna ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Udowodniono, że jej stosowanie ma znaczenie terapeutyczne, zwłaszcza w przypadku przeciwdziałania bólowi. Aby zwiększyć możliwości fizjoterapii prowadzi się badania, związane z łączeniem różnorodnych metod rehabilitacji. Terapią skojarzoną nazywa się wszelkie działania, w których stosuje się w więcej niż jedną technikę fizjoterapeutyczną. Połączenie dwóch zwykle metod leczniczych (fizykalnych lub farmakologicznych) najczęściej ma zastosowanie w terapii narządów ruchu i pozwala na zmniejszenie ilości zażywanych środków przeciwbólowych, a nawet na całkowite ich wyeliminowanie.

Wskazań do zastosowania terapii skojarzonej może być wiele. Należą do nich między innymi bóle, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, zwyrodnienia stawów obwodowych, nerwobóle czy zapalenia okołostawowe, a także stany po różnorodnych urazach narządów ruchu. Przykładem terapii skojarzonej mogą być jonoforeza oraz fonofereza, które polegają na połączeniu metody fizykalnej z farmakologiczną. W jonoferezie stosuje się prąd stały, za pomocą którego wprowadza się zdysocjonowany lek przez skórę do tkanek.

Z kolei w fonoferezie używa się fali ultradźwiękowej w celu wprowadzenia leku. Do innych metod terapii skojarzonej należą także kąpiele wodno-elekryczne czy magnetolaseroterapia, będąca połączeniem oddziaływania słabym polem magnetycznym i laserem jednocześnie. Warto zauważyć, że metody terapii skojarzonej często są stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania bólu.

Fizjoterapia Warszawa Centrum Medyczne Forus