Zadbaj o swój kręgosłup!

rehabilitacja kręgosłupa

O kręgosłup należy dbać, aby służył nam bez problemów.

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej osób i to na dodatek tych, które wcale nie są wiekowe. Niestety współczesne czasy – pomimo ogromnego nacisku na zdrowy styl życia – nie sprzyjają naszym kręgosłupom. Przyczyny bólów kręgosłupa zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Matki zbyt szybko sadzają dzieci, a także uczą maluchy chodzić, prowadząc je za ręce. Psują w ten sposób nie tylko nieukształtowany jeszcze do końca mechanizm ruchu dziecka, lecz także i swój kręgosłup, chodząc w nienaturalnej zgiętej postawie.

Szkoła także nie sprzyja dbaniu o kręgosłup. Choć odbywają się w niej zajęcia fizyczne, mające na celu zwiększenie sprawności, to jednak efekt psują ciężkie tornistry, z którymi już pierwszoklasiści muszą dawać sobie radę, a także zbyt mała uwaga zwrócona na konieczność utrzymania prawidłowej postawy w czasie zajęć lekcyjnych. Badania wskazują, że na skoliozę cierpi około piętnaście procent uczniów podstawówek i gimnazjów. Dodatkowo dzieci spędzają wiele czasu przez komputerem czy telewizorem, ograniczając do minimum aktywność ruchową. Problem ten dotyczy także osób dorosłych.

Co więc zrobić, aby nie dopuścić do problemów z kręgosłupem? Przede wszystkim należy zadbać o jego wzmocnienie poprzez aktywność fizyczną. Osoby z nadwagą powinny nieco schudnąć, aby odciążyć kręgosłup. Warto także zadbać o odpowiedni materac, aby w czasie nocnego odpoczynku nasz kręgosłup się nie męczył. W przypadku pojawienia się bólów kręgosłupa należy udać się do lekarza, a nie czekać, aż ból sam przeminie.

Ortopeda Wawer – Forus Centrum Rehabilitacji