Znaczenie ruchu w wieku dziecięcym

 

dzieciDzieci kojarzą nam się z ruchem, zabawą i ekspresją. Niestety coraz częściej okazuje się, że maluchy, zamiast spędzać czas na swobodnej zabawie, spędzają go przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem aktywność fizyczna jest niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju.

Pozwól dziecku na ruch

Na placach zabaw często można usłyszeć: “Nie biegaj, bo się spocisz” lub “Nie wchodź tam, to niebezpieczne”. To również jest powód, który zniechęca dzieci do aktywności fizycznej. Choć w czasie zabaw mogą pojawić się urazy, to jednak warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla harmonijnego rozwoju całego dziecka. Duża motoryka, czyli ogólna sprawność fizyczna jest także bardzo ważna dla harmonijnego rozwoju małej motoryki, czyli umiejętności pisania.

Wady postawy

Mała aktywność fizyczna dziecka może mieć wpływ na powstawanie wad postawy, zwłaszcza jeżeli dziecko spędza dużo czasu, siedząc w szkolnej ławce, a potem przed telewizorem czy komputerem. Jeżeli zauważysz, że dziecko siedzi krzywo, garbi się, nieprawidłowo chodzi, wówczas warto udać się z nim do lekarza oraz zastanowić się nad rehabilitacją.

Rehabilitacja

Przy wadach postawy bardzo ważna jest szybko podjęta rehabilitacja. Powinna ona być prowadzona systematycznie, aby wada postawy nie pogłębiała się. W przypadku szybkiego rozpoczęcia rehabilitacji efekty będą szybko widoczne. Dla przeciwdziałania wadom postawy warto zadbać o harmonijny rozwój dziecka, zwłaszcza ruchowy.

Najczęstsze przyczyny bóli kręgosłupa

ból plecówBól kręgosłupa jest jedną z częstych dolegliwości współczesnego człowieka. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy w trakcie pracy, bierny odpoczynek, nadwaga i ogólnie siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu różnorodnych chorób kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą być spowodowane zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji, dlatego też często dotykają one osoby wykonujące pracę biurową. Jeżeli dołożyć do tego małą ilość aktywności fizycznej po pracy, to może się okazać, że nasz kręgosłup odmówi nam posłuszeństwa. Ruchomość stawów kręgosłupa zależna jest od obecności w nich płynu maziowego, który minimalizuje tarcie poszczególnych części stawu. Przy niskiej aktywności fizycznej i pracy ciągle w tej samej pozycji płyn maziowy zanika.  Brak ruchu powoduje także osłabienie mięśni kręgosłupa, których zadaniem jest jego stabilizacja.

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba, związana ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Dyski, które są umieszczone pomiędzy kręgami ulegają degeneracji, a w efekcie mogą się przemieścić, powodując silny ból, a w niektórych przypadkach nawet ograniczenie ruchomości. Dyskopatia jest związana z małą ilością ruchu – aby krążki międzykręgowe były odpowiednio odżywione, niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna. Dyskopatii sprzyja także nadwaga, wady postawy oraz przebyte wcześniej urazy kręgosłupa.

Przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa może być wiele. Wśród innych wymienić można także zmian spowodowane osteoporozą, rwę kulszową czy nieleczone wady postawy. W przypadku zaobserwowania często powtarzających się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z fizjoterapia anin.

Rehabilitacja w wodzie

hydroterapiaWoda jest niezbędna dla życia. Oprócz tejże ważnej funkcji ma także znaczenie w rehabilitacji. Już od czasów starożytnych wodolecznictwo, czyli hydroterapia miało duże znaczenie. Współcześnie hydroterapia jet wykorzystywana w wielu klinikach rehabilitacyjnych jako metoda fizykoterapeutyczna, która wspiera inne metody rehabilitacyjne.

Ćwiczenia w wodzie każdemu wyjdą na zdrowie

Pływanie oraz ćwiczenia w wodzie to aktywność fizyczna, która polecana jest niemalże każdemu. Sprawdzi się zarówno u osób, które nie sygnalizują żadnych dolegliwości, a tylko chcą zadbać o swoje dobre samopoczucie, jak i u osób, które cierpią na choroby reumatyczne czy przeszły uraz, który ogranicza ich ruchomość. Ćwiczenia w wodzie świetnie sprawdzą się także jako kuracja odchudzająca, bowiem ćwiczenia łatwiej wykonuje się w wodzie, a ze względu na opór, który stawia woda, są one bardziej efektywne. Pływanie jako forma aktywności ruchowej sprawdzi się u osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią na wadę postawy. Dzięki ćwiczeniom w wodzie i pływaniu poprawia się wydolność serca, a także układu krążenia.

Metody hydroterapeutyczne

W rehabilitacji stosuje się różne metody hydroterapeutyczne, często w połączeniu z innymi metodami. Przykładem tego są na przykład kąpiele elektryczno-wodne, kąpiele aromatyczne z wykorzystaniem olejków eterycznych czy kąpiele solankowe. W fizjoterapia radość stosowane są również takie metody, wykorzystujące lecznicze działanie wody jak: kąpiele perełkowe, hydromasaże, bicze szkockie, okłady, polewania, pobyty w łaźniach, a także kąpiele całkowite lub częściowe.

Hydroterapia ma dobroczynny wpływ na cały organizm, dlatego warto jest regularnie korzystać z jej dobrodziejstw.

Dyskopatia – co o niej wiemy?

Czym jest dyskopatia?

Mianem dyskopatii kręgosłupa określa się schorzenia obejmujące krążki międzykręgowe, zwane również dyskami lub tarczami. Najczęściej jest to pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Rolą krążka międzykręgowego jest amortyzowanie kręgosłupa, a także zapewnienie mu ruchomości. Oddziela kręgi od siebie dzięki czemu nie ocierają się one o siebie i nie niszczą się. Niestety krążek międzykręgowy ulega zmianom degeneracyjnym w czasie procesu starzenia się organizmu, co powoduje zmniejszenie jego sprężystości. Przyczyn tych zmian dopatrywać się można w nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa.

Ciężka praca fizyczna, przenoszenie lub dźwiganie ciężarów, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji może powodować degenerację krążka międzykręgowego. Jądro miażdżyste, które jest jednym z elementów składowych dysku, może na wskutek oddziaływań zewnętrznych, uwypuklać się w kierunku rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych, a także innych elementów kanału kręgowego. Jedną z przyczyn dyskopatii jest również długotrwałe narażenie kręgosłupa na drgania, na przykład w czasie długiej jazdy samochodem.

Objawy dyskopatii

Nacisk i podrażnienie spowodowane przez uszkodzony krążek międzykręgowy odczuwać można początkowo jako niewielki ból. Wiele osób ignoruje ten sygnał, składając go na krab zmęczenia, przeciążenia pracą, a nawet złej pozycji w czasie spania. Tymczasem może to być pierwszy sygnał, że nasz kręgosłup wymaga bacznej obserwacji z naszej strony, a także konsultacji lekarskiej. Im wcześniej dyskopatia zostanie wykryta, tym wcześniej można rozpocząć leczenie. Inne objawy dyskopatii, zwłaszcza bardziej nasilonej, to promieniowanie bólu wzdłuż nerwów, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia w postaci mrowienia lub drętwienia. Dolegliwości bólowe najczęściej występują w odcinku lędźwiowym, jednak pojawić się mogą również w innych odcinkach, na przykład szyjnym.

Leczenie dyskopatii

W przypadku pierwszych objawów, wskazujących na dyskopatię, warto odwiedzić lekarza. Na podstawie wywiadu oraz zleconych badań lekarz wskaże metody leczenia. W przeważającej liczbie przypadków wystarczy leczenie nieoperacyjne: farmakologiczne wraz w położeniu z rehabilitacją.

W ostrych i przewlekłych stanach zapalnych niewskazane jest wykonywanie ćwiczeń usprawniających, które jednak zalecane są u osób z niezbyt nasilonymi dolegliwościami bólowymi. W lekkich przypadkach lekarze zalecają przede wszystkim regularną aktywność fizyczną, która wzmacnia kręgosłup, zdrowy styl życia, a także stosowanie masaży, które zmniejszają napięcie mięśniowe w obrębie kręgosłupa. Osobom, którym dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, przede wszystkim lekarze zalecają leczenie farmakologiczne, mające na celu łagodzenie bólu i zwalczanie stanu zapalnego, a także różnorodne metody fizjoterapeutyczne. W niektórych przypadkach zalecane będzie leczenie operacyjne, polegające na usunięciu części krążka międzykręgowego.

Metody rehabilitacji

W leczeniu dyskopatii często wykorzystywane są różne metody rehabilitacji. Mogą być one uzupełnieniem kuracji farmakologicznej. Do najczęściej stosowanych metod należą kinezyterapia, w której wykorzystuje się ruch za środek leczniczy. Ćwiczenia fizyczne, zarówno stosowane ogólnie, jak i miejscowo, pozwalają na wzmocnienie kręgosłupa. W połączeniu z różnymi metodami fizykoterapeutycznymi kinezyterapia jest dobrą metodą w większości przypadków.

W leczeniu dyskopatii stosowane jest również terapia manualna czy masaże. Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom także termoterapię, zarówno w postaci ciepłolecznictwa, jak i krioterapii. Wśród innych metod rehabilitacji, stosowanych przy tym schorzeniu wymienić można laseroterapię, elektroterapię, kinezjotaping, magnetoterapię czy hydroterapię. W przypadku wczesnych objawów dyskopatii zalecane jest stosowanie metod rehabilitacyjnych, także w czasie terapii skojarzonej, czyli w połączeniu różnych metod ze sobą dla osiągnięcia jak najlepszego efektu.

Dyskopatia jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów i coraz częściej dotyka osoby pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, czyli te, które jeszcze przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat będą musiały pracować. Warto więc zapobiegać tej chorobie lub rozpocząć leczenie jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów.

Ortopeda Radość – Centrum Medyczne Forus