Leczenie urazów osoczem bogatopłytkowym

ortopedia regeneracyjnaOsocze bogatopłytkowe kojarzy nam się zwłaszcza z wolumetrią twarzy, czyli wampirzym liftingiem. Okazuje się jednak, że jest ono także wykorzystywane w leczeniu urazów ortopedycznych. Jeszcze do niedawna metoda ta była tak powszechna i dostępna, jednak obecnie pacjenci coraz częściej decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw osocza bogatopłytkowego.

Jak działa osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta, którą odwirowuje się w specjalnej wirówce. Następnie pozyskane w ten sposób osocze podaje się w naderwany mięsień lub ścięgno, dzięki czemu pobudza się proces regeneracyjne w organizmie. Dzięki osoczu bogatopłytkowemu można także odtworzyć łękotkę lub odbudować chrząstkę amortyzującą kość. Zabiegi z wykorzystaniem osocza coraz chętniej i częściej stosowane są w ortopedii regeneracyjnej. W odróżnieniu od leczenia farmakologicznego  sterydami podawanie osocza bogatopłytkowego nie doprowadza do degradacji tkanek. Procesy naprawcze są stymulowane poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych.

 

Jakie problemy można leczyć tą metodą?

Ortopedia regeneracyjna prz zastosowaniu osocza może być wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń, na przykład przy zespołach bólowych kręgosłupa, przy zmianach przeciążeniowych, przy uszkodzeniach  i ubytkach chrząstki stawowej. Dzięki zastosowaniu osocza bogatopłytkowego możliwe jest wyleczenie urazów, które w innym wypadku byłyby trudne do leczenia.

 

Rehabilitacja ruchowa we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka

rehabilitacja dzieci

okołoporodowych.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest całościowym i kompleksowym programem, który ma na celu wesprzeć dziecko niepełnosprawne. Terapia ma stymulować zarówno rozwój psychoruchowy, jak i psychospołeczny. Jedną z terapii, która jest stosowana w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest rehabilitacja ruchowa.

Niepełnosprawność a rozwój dziecka

U dzieci, u których stwierdzona jest niepełnosprawność ruchowa, niezwykle ważna jest regularna rehabilitacja. Często bywa tak, że osoby niepełnosprawne ruchowo, dzięki prowadzonej fizjoterapii, mogą normalnie i bez ograniczeń funkcjonować w środowisku rówieśniczym. Jeżeli niepełnosprawność jest stwierdzona we wczesnym dzieciństwie, wówczas rodzice mogą skorzystać z różnych form wczesnego wspomagania dziecka. Terapia dotyczy zarówno sfery ruchowej – dzieci usprawniane są przez rehabilitację lub umysłowej – zakres zajęć zależny jest od potrzeb dziecka. Często u dzieci niepełnosprawnych w ramach wczesnego wspomagania rozwoju stosuje się integrację sensoryczną.

Rehabilitacja ruchowa

We wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka niezwykle ważna jest rehabilitacja ruchowa. Na początkowym etapie życia rozwój ruchowy jest ściśle połączony z rozwojem funkcji poznawczych, więc często rehabilitacja połączona jest z integracją sensoryczną bądź innymi formami wsparcia dziecka. W rehabilitacji małych dzieci najczęściej wykorzystywane są metody Bobath i Vojty. Ważne jest, by rehabilitacja została zapoczątkowana była jak najwcześniej. Warto więc zwracać uwagę na rozwój dziecka i na to, czy wykonuje czynności charakterystyczne do jego wieku. Dzięki wcześnie zaczętej rehabilitacji możliwe jest zahamowanie rozwoju wielu zaburzeń lub całkowite ich wyeliminowanie, jeżeli nie zostały one utrwalone przez dziecko.

Dlaczego warto wcześnie rozpoczynać rehabilitację dziecka?

Metoda-VojtyJeżeli lekarz, opiekujący się na co dzień naszym dzieckiem, zauważy jakieś problemy związane z rozwojem ruchowym, wówczas może zalecić rehabilitację w celu skorygowania zauważonej wady. Warto wiedzieć, o tym, że wcześnie zapoczątkowana rehabilitacja daje najlepsze efekty, także nie należy z tym zwlekać.

Kiedy zalecana jest rehabilitacja?

Rehabilitacja może być zalecana już dzieciom maleńkim, przed ukończeniem pierwszego roku życia, zwłaszcza jeżeli w czasie porodu doznały one urazów. Objawiać się one mogą zbyt małym lub nadmiernym napięciem mięśniowym, wymagającym masaży czy ćwiczeń.

Częstym powodem rehabilitacji jest dysplazja stawów biodrowych. Wykrywa się ją w czasie USG bioderek, które obowiązkowo musi przejść dziecko przed 12 tygodniem życia. Rehabilitacja w takim wypadku polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich środków, takich jak rozpórka czy specjalna orteza, lecz mogą być również zalecone inne metody rehabilitacji.

Rehabilitacja dzieci

Choć istnieje wiele metod rehabilitacji, to warto wspomnieć o kilku metodach, które stosowane są przy rehabilitowaniu dzieci. Są to metody Vojty oraz metoda Bobath, stosowane przy korygowaniu wad, związanych z rozwojem ruchowym. Rehabilitacja jednakże jest pojęciem szerokim i kryje w sobie również rehabilitację związaną z terapią psychologiczno-pedagogiczną.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji daje dobre efekty

Im wcześniej zapoczątkowana jest fizjoterapia dziecka, tym lepsze efekty można uzyskać. Warto pamiętać o tym, że rehabilitacja powinna być także kompleksowa i ciągła, by jak najszybciej doprowadzić dziecko do pełnego zdrowia bądź też do uzyskania maksymalnej możliwej sprawności.

Wady postawy – zmora naszych czasów?

W dzisiejszych czasach większość dzieci ma wady postawy. Spowodowane jest to dużą ilością czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem, biernym wypoczynkiem, a także nadwagą, która występuje u coraz mniejszych dzieci.

Co warto wiedzieć o wadach postawy?

Na postawę dziecka należy zwracać uwagę od najmłodszych lat. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zauważone przez lekarza w czasie bilansów, które odbywają się co dwa lata. W czasie bilansu lekarz powinien sprawdzić prawidłowość postawy, a także skierować dziecko na gimnastykę korekcyjną, aby jak najwcześniej rozpocząć pracę nad prawidłową postawą.

Do wad postawy należą wszelkie skrzywienia kręgosłupa, kifoza, lordoza, skolioza, odstające łopatki czy okrągłe plecy. Im szybciej wady te zostaną zauważone i podjęta zostanie rehabilitacja, tym większa szansa, że wadę uda się skorygować. W przypadku głębokich wad postawy, niekiedy konieczne może być nawet leczenie operacyjne.

Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna ma na celu skorygowanie wady postawy, a także zmianę sposobu myślenia dziecka o swojej postawie na bardziej świadomy. Dawniej zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywały się w szkołach nieodpłatnie, dziś zaś rodzice dzieci z wadami postawy muszą szukać gimnastyki korekcyjnej w gabinetach fizjoterapeutów. W przypadku dziecka, u którego występuje wada postawy, ważne jest wczesne rozpoczęcie stosowania gimnastyki korekcyjnej, aby nie dopuścić do pogłębienia się wady. W tym celu stosuje się nie tylko gimnastykę korekcyjną, lecz także i inne metody rehabilitacji, takie jak na przykład hydroterapię (ćwiczenia w wodzie) czy kinezyterapia.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko ma wady postawy, to warto skonsultować się z rehabilitantem oraz lekarzem, którzy  zaproponują odpowiedni zestaw ćwiczeń. Rehabilitant pokaże prawidłowy sposób wykonania ćwiczeń, a także będzie ćwiczyć z dzieckiem, dla osiągnięcia lepszego efektu terapeutycznego.

Czy przy płaskostopiu niezbędna jest fizjoterapia?

leczenie płaskostopiaPłaskie stopy to częsta przypadłość, która dotyka dzieci, ale też i niektórych dorosłych. Prawidłowa budowa stopy jest taka, że stopa nie dotyka całą powierzchnią ziemi. Tymczasem przy występowaniu płaskostopia cała  bądź prawie cała płaszczyzna stopy przylega do ziemi. Nie jest to prawidłowe i wymaga leczenia ortopedycznego.

Jak nie dopuścić do płaskostopia?

Każde dziecko rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, jednak wraz z czasem ono znika. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do koślawienia, a także do bólów łydek czy kolan. Zapobieganie płaskostopiu jest ważne od pierwszych miesięcy życia. Stópki maluszka nie powinny być skrępowane, tak, by mógł on nimi swobodnie poruszać. Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, wówczas warto pomyśleć o dobrze dobranych butach, a także o umożliwieniu dziecku biegania na bosaka po różnych, zwłaszcza naturalnych płaszczyznach. Płaskostopie fizjologiczne powinno zniknąć około 4-5 roku życia dziecka. Jeżeli tak nie jest, to niezbędna będzie konsultacja ortopedy.

Gimnastyka w leczeniu płaskostopia

Kiedy ortopeda anin stwierdzi konieczność leczenia płaskostopia, wówczas zaleci ćwiczenia z fizjoterapeutą. Warto wybrać się na kilka wizyt u rehabilitanta, a także ćwiczyć w domu, aby jak najszybciej pokonać tę dolegliwość. Warto podkreślić, że ważną rolę odgrywa również dobrze dobrane obuwie. Nie powinno ono być ani za małe, ani za duże. Dziecko nie powinno także nosić butów po starszym rodzeństwie, gdyż każda osoba ma specyficzne ułożenie stopy. W leczeniu płaskostopia stosuje się również wkładki korekcyjne i obuwie ortopedyczne, a w niektórych przypadkach – leczenie operacyjne.

 

Strona 1 z 3123