Nie wyląduj w szpitalu na święta

2Choć zima w tym roku traktuje nas nieco po macoszemu, to jednak co rusz słyszymy doniesienia o przepełnionych izbach przyjęć w szpitalu, które nie nadążają ze składaniem połamanych kończyn, zakładaniem temblaków czy gipsu i wysyłaniem na zdjęcia rentgenowskie. Na śniegu czy lodzie wystarczy tylko nieodpowiednia podeszwa buta i chwila nieuwagi, aby wylądować w śnieżnej zaspie lub co gorsza na oblodzonym chodniku.

Zadbaj o stabilne obuwie

Co więc zrobić, aby uniknąć tak częstych złamań i skręceń, o które w zimie nietrudno? Przede wszystkim należy już jesienią zadbać o odpowiednie obuwie. Przyznajemy słuszność wszystkim kobietom, które uważają, że kozaczki na wysokim obcasie wyglądają nieziemsko na nogach, lecz jednocześnie przestrzegamy, że w takich butach nietrudno o upadek. Kozaczki lepiej więc zarezerwować na te wyjścia, kiedy wiemy, że nie będziemy musieli chodzić zbyt dużo. Na inne okoliczności lepiej kupić buty na solidnej, antypoślizgowej podeszwie i machnąć na to ręką, że nie raz nie będą pasować nam do stroju. Zdrowie w końcu najważniejsze.

Ułatwiaj sobie życie zimą

Przede wszystkim zimą należy pamiętać, że niektóre czynności zajmują więcej czasu, na przykład odśnieżanie samochodu. Warto więc wyjść z domu wcześniej i odmieść schody, aby śnieg nie przymarzł. Warto także odśnieżyć chodnik przed domem, aby ułatwić życie nie tylko sobie, lecz także innym osobom. Ziemia przysypana śniegiem może być zdradliwa, bo nie tylko nie widzimy nierówności podłoża, lecz także pod cieniutką warstwą śniegu może kryć się lód, na którym łatwo można się poślizgnąć.

Ruszaj się na zdrowie

spacerowanieWiosna to najlepszy czas, aby zmienić swoje nawyki, związane ze zdrowym stylem życia. Coraz dłuższe dni, piękne słoneczko i zieleń wokół nas zachęca do porzucenia wygodnej kanapy i telewizora, by poruszać się dla zdrowia. Jakie aktywności będą najlepsze?

Spaceruj do woli

Wiele osób przejawia niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Tymczasem nawet spacer to dobra okazja do zażycia codziennej dawki ruchu. Przejdź się po parku, idź do lasu posłuchać ptaków. Mówisz, że nie masz czasu? To postaraj się wygospodarować choć pół godziny. Albo wprowadź spacer w ciągu dnia tam, gdzie to możliwe: wysiądź przystanek wcześniej z autobusu, zaprowadź dzieci do przedszkola piechotą, zamiast podrzucać je autem. Codzienna aktywność fizyczna pozwoli ci cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wybierz się na wycieczkę rowerem

Przed nami dwa długie majowe weekendy. To dobry czas, aby odkurzyć rower i wybrać się na wycieczkę. Nie musisz od razu pokonywać miliona kilometrów – nawet krótka przejażdżka wyjdzie ci na zdrowie. Pamiętaj jednak, że do wycieczki rowerowej, zwłaszcza po długiej przerwie należy się przygotować. Pamiętaj o solidnym rozciągnięciu się.

Nordic walking albo gimnastyka w wodzie

Jeżeli jesteś już na emeryturze lub nie pracujesz, to wykorzystaj godziny poranne. Często w tych godzinach spotykają się osoby starsze, aby skorzystać z grupowych zajęć nordic walkingu czy gimnastyki w wodzie. W godzinach rannych zwykle jest mało osób na basenie, a gimnastyka w wodzie i pływanie świetnie sprawdzą się jako aktywność ruchowa dla osób starszych bądź z problemami reumatycznymi.

Nie bój się ruchu

Wiele osób unika wszelkich aktywności fizycznych z obawy przed urazami. Jeżeli też tak masz, to skorzystaj z zabiegów kinezyterapeutycznych, prowadzonych pod okiem rehabilitanta. Nawet jeśli nie dokuczają ci żadne dolegliwości, to fizjoterapia radość wyjdzie ci na zdrowie.

Rehabilitacja pourazowa – dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego warto rozpocząć rehabilitację jak najszybciej po urazie?

Kiedy zdarza się nam wypadek lub uraz, zwykle myślimy o tym, by jak najszybciej powrócić do zdrowia. Rehabilitacja – według Wiktora Degi, pioniera polskiej rehabilitacji medycznej – powinna być ściśle powiązana z procesem leczenia i prowadzić do przyśpieszenia procesu dochodzenia do zdrowia.

Wzorcowy model rehabilitacji

Polscy twórcy modelu rehabilitacji założyli, że powinna ona spełniać cztery zasady:

  • być powszechna
  • wcześnie zapoczątkowana
  • kompleksowa
  • ciągła

Jeżeli któraś z nich nie jest spełniona, to może okazać się, że rehabilitacja nie będzie do końca skuteczna. Powszechność rehabilitacji zakłada, że każdy ma do niej łatwy i bezpłatny dostęp bez względu na swój status społeczny i majątkowy, a także na rokowania. Z kolei kompleksowość jest rozumiana jako współdziałanie lekarzy, rehabilitantów i psychologów, którzy mają pomóc pacjentowi w powrocie do pełnego zdrowia bądź przystosowania się do nowej sytuacji. Ciągłość oznacza, że rehabilitacja powinna być prowadzona do pełnego powrotu do zdrowia.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji 

Przez wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji po wypadku bądź urazie rozumiemy podjęcie działań rehabilitacyjnych po ustabilizowaniu się stanu pacjenta. W sytuacji idealnej proces ten powinien rozpoczynać się jeszcze w szpitalu, bowiem dzięki wczesnemu zapoczątkowaniu rehabilitacja można uzyskać najlepszą efektywność działań. Jest to ważne w procesie zdrowienia i dochodzenia do pełnej sprawności. Często jednak bywa tak, że pacjent nie jest objęty rehabilitacją w szpitalu, rozpoczynając ją dopiero po powrocie do domu.

Rzeczywistość pokazuje, że kolejki do zabiegów rehabilitacyjnych są podobne jak kolejki do lekarzy specjalistów, więc warto pomyśleć o skorzystaniu z usług rehabilitanta prywatnie, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji jest ważne zwłaszcza po udarze, aby zminimalizować jego konsekwencje i pozwolić choremu na powrót do normalnego życia rodzinnego i społecznego.

Rehabilitacja powinna być wcześnie zapoczątkowana także u dzieci, kiedy tylko zauważone zostaną potrzeby w tym kierunku, gdyż wtedy przynieść może najlepsze efekty.

Proces rehabilitacji powinien przebiegać równolegle z procesem leczenia. Dzięki temu pacjenci będą mieli największe szanse powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Centrum Rehabilitacji Warszawa

Rehabilitacja osób w podeszłym wieku

rehabilitacja osób starszych

Osoby w podeszłym wieku często wymagają rehabilitacji.

Rehabilitacja osób w podeszłym wieku jest trudnym zadaniem ze względu na ograniczone ruchy i metody stosowanych ćwiczeń. Metoda rehabilitacji osób starszych ma swoja nazwę: rehabilitacja geriatryczna. Celem tej metody jest utrzymanie oraz zapewnienie osobom starszym utrzymania jak najlepszej sprawności fizycznej. Badanie demograficzne pokazują, że na świecie żyje już ponad 600mln osób w podeszłym wieku w tym 5,7 mln Polaków, w tym 2mln to osoby niepełnosprawne. Wynikiem tego jest zwiększona potrzeba na rehabilitację. Dzięki licznej i fachowej kadrze oraz coraz to doskonalszym metodom postępowania można pomóc osoba starszym poradzić sobie z bólem bez konieczności stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

Głównym celem rehabilitacji osób w podeszłym wieku jest przywrócenie oraz poprawa zdolności do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Sukces takich zajęć zależy od zaangażowania osoby starszej, a także od osób w jej najbliższym otoczeniu. W wyniku osiągnięcia wieku dojrzałego osoby w podeszłym wieku cierpią ze względu na ograniczenie aktywności co spowodowane jest zaburzeniami w układzie krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego oraz narządach ruchy. Często choroby te są wynikiem udaru, choroby Parkinsona lub choroby Alzheimera.

Opieka nad takimi osobami wymaga obmyślenia strategii postępowania. Należy dobrać odpowiednie ćwiczenia po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, mające na celu polepszenie stanu zdrowia oraz samopoczucia osoby starszej. Dzięki prawidłowym ćwiczeniom rehabilitacja może przynieść ulgę w dolegliwościach. Ważne jest żeby zabiegi te były wykonywane regularnie w celu utrzymania jak najlepszych efektów. Dzięki nowoczesnej kadrze i dyspozycyjności rehabilitantów zajęcia takie mogą być wykonywane w domu pacjenta stanowiące ułatwienie dla osób starszych.

Neurologia Radość – Centrum Medyczne Forus

Komu zalecane są kąpiele solankowe?

kąpiele solankowe

Kąpiele solankowe są dobre dla zdrowia i urody.

Kąpiele solankowe stają się coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na poprawę wyglądu cery, ale i na właściwości lecznicze. Z kąpieli tych można skorzystać w sanatoriach, salonach rehabilitacyjnych, gabinetach kosmetycznych lub w Spa. A nawet w domu, jeśli dysponujemy wanną. Solanki wpływają korzystnie na wygląd cery, przez otwarte pory usuwane są z organizmu toksyny, a skóra chłonie zawarte w solance minerały. Przez co staje się dogłębnie odżywiona i nawilżona, pomaga walczyć z cellulitem, redukuje trądzik.

Kąpiele solankowe z reguły polegają na moczeniu całego ciała, ale można je stosować również częściowo do kąpieli stóp czy dłoni. Dzięki swoim właściwościom działają przeciwgrzybicznie i pomagają przy nadmiernej potliwości. Kąpiele solankowe mają różne działanie w zależności od stężenia roztworu – 1% przy kąpielach wspomagających detoksykację i odchudzanie, 3 % przy redukowaniu nadmiernej potliwości, 6% w leczeniu zmian trądzikowych, wyprysków czy łuszczycy. Kąpiele solankowe działają korzystnie nie tylko na wygląd cery, ale również korzystnie wpływają na zdrowie. Zalecane są szczególnie dla osób zmagających się z chorobami reumatoidalnymi, zwyrodnieniem stawów czy wzmożonym napięciem mięśni. Są pomocne w schorzeniach dermatologicznych, jak łuszczyca czy rybia łuska.

Pozytywnie oddziałują w przypadku bólów głowy, obniżonej odporności jak również i złym samopoczuciu. Kąpiel solankową można sobie zafundować również w domowym zaciszu, używając do niej leczniczych soli, np. bocheńskiej. Kąpiel taka powinna trwać do 30 min w temp około 36-37 stopni. A po kąpieli nie należy się wycierać ręcznikiem, pozwólmy ciału wyschnąć samemu.

Strona 1 z 3123