Dlaczego rehabilitacja jest niezbędna po przebytym udarze?

rehabilitacja po udarzeKiedy przechodzimy udar bądź jesteśmy świadkami, jak dotknął on członka naszej rodziny, wówczas powinniśmy mieć świadomość, że powrót do pełnej sprawności sprzed udaru będzie trudny.

Jak rozpoznać udar?

Udar mózgu jest jednym z częściej występujących problemów, związanych z niedostatecznym przepływem krwi w mózgu. Aż 80 procent udarów, to udary niedokrwienne, w czasie których krew nie dociera w pewien rejon mózgu. Pozostała część to udary krwotoczne, zwane również wylewami. Alarmujące objawy udar niedokrwiennego to paraliż jednej strony ciała, niewyraźna lub niezrozumiała mowa, silny ból głowy, a czasami także zaburzone czucia i widzenie. Szybkie rozpoznanie udaru jest niezwykle ważne dla zdrowia pacjenta, gdyż natychmiastowa reakcja pozwala na zminimalizowanie negatywnych skutków udaru. W przypadku podejrzenia udaru u siebie lub bliskiej osoby należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie bądź niezwłocznie udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Rehabilitacja – niezbędna nawet po słabych udarach

Po każdym przebytym udarze, nawet słabym, niezbędna jest fizjoterapia anin. Niedokrwienie jednej z części mózgu wpływa na siłę ciała. Jeżeli udar dotknął prawej półkuli mózgu, wówczas słabsza będzie lewa strona, zaś jeśli udar był w lewej półkuli, wówczas osłabiona sprawność będzie dotyczyć strony prawej. W zależności od stopnia nasilenia udaru, zalecane są różnorodne metody rehabilitacji. Przede wszystkim zalecana jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Ćwiczenia, najczęściej wykorzystujące opór, mają na celu wzmocnienie słabszej strony ciała, a także podniesienie ogólnej sprawności. Z kolei masaże i terapia manualna poprawia ukrwienie słabszej strony ciała. Osobom po słabszych udarach zalecana jest także hydroterapia, zwłaszcza w połączeniu z ćwiczeniami w wodzie.

Rehabilitacja po udarze powinna się rozpocząć jeszcze w czasie pobytu w szpitalu, a następnie należy ją kontynuować po powrocie do domu. Różne formy rehabilitacji pozwalają na szybszy powrót do lepszej sprawności i ograniczają ryzyko kolejnych udarów.