Reumatyzm

reumatyzm

Choroby reumatyczne mogą dotykać także młodych ludzi.

Wiele starszych osób narzeka na reumatyzm. Tymczasem okazuje się, że może on pojawić się nawet u małych dzieci. Po pierwsze – należy wyjaśnić, że reumatyzm jest potocznym określeniem chorób reumatycznych. Reumatyzm, rozumiany jako choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle dotyka osób w starszym wieku, jednak choroby reumatyczne mogą pojawić się także u osób młodszych. Chorobą reumatyczną jest na przykład zespół cieśni nadgarstka, zwykle występujący u osób często i długo pracujących na komputerze.

Choroby reumatyczne zasadniczo można podzielić na trzy grupy: choroby niezapalne, obejmujące zwyrodnienia stawów, zespoły bólowo-przeciążeniowe, które mogą dotykać młodszych osób, a także na choroby zapalne, czyli choroby objawiające się stanem zapalnym tkanki łącznej. Część chorób reumatoidalnych należy do grupy chorób autoimmunologicznych, dlatego też nie można mówić w tym przypadku o profilaktyce. Jeśli w rodzinie występowały choroby reumatyczne, to jest duża szansa, że pojawią się w kolejnych pokoleniach, gdyż część z nich jest warunkowana genetycznie.

Przy podejrzeniu chorób reumatycznych należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli zajdzie taka konieczność, to skieruje on pacjenta do reumatologa. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, u których ból i obrzęk stawów trwają powyżej 6 tygodni i nie zmniejszają się przy zastosowaniu leczenia objawowego. Leczenie chorób reumatycznych zwykle dąży do poprawy ruchomości stawu i zapobiegania niepełnosprawności. Często zdarza się tak, że pacjent będzie się leczył do końca życia, gdyż choroby reumatyczne co jakiś czas ulegają zaostrzeniu.

Reumatologia Wawer – Centrum Medyczne Forus