Czym jest kinezyterapia?

kinezyterapia

Kinezyterapia często jest stosowana razem z innymi metodami rehabilitacji.

Kinezyterapia jest dziedziną fizjoterapii, w której wykorzystuje się leczenie ruchem. Celem kinezyterapii jest usunięcie niesprawności fizycznej spowodowanej różnymi czynnikami (choroba, wypadek), przywrócenie bezbolesnych ruchów  oraz przygotowanie do dalszej rehabilitacji. Ten rodzaj terapii poprawia też wydolność organizmu i wytrzymałość mięśni. Fizjoterapeuci często łączą gimnastykę leczniczą z innymi metodami fizjoterapeutycznymi w celu zwiększenia efektu terapeutycznego. Niewątpliwą zaletą leczenia ruchem jest brak ograniczeń wiekowych pacjentów. Kinezyterapii często poddawane są dzieci oraz osoby starsze.

Wskazania do kinezyterapii to zespoły bólowe i ograniczenie ruchów kręgosłupa oraz stawów, dyskopatia, wady postawy, niedowłady kończyn, stany po zabiegach operacyjnych, po udarze mózgu, po zawale serca. Coraz częściej także kobiety ciężarne korzystają z gimnastyki leczniczej w celu przygotowania się do porodu. Kinezyterapię dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa tzn. wykonywane ćwiczenia dotyczą tylko narządu zmienionego chorobowo, natomiast kinezyterapia ogólna składa się z ćwiczeń całego ciała. Do kinezyterapii miejscowej należą ćwiczenia: bierne, izomeryczne, czynno-bierne, samowspomagane, w odciążeniu, czynne oraz ćwiczenia synergistyczne. Na kinezyterapię ogólną składają się: ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastyka poranna oraz ćwiczenia w wodzie.

Aby gimnastyka lecznicza przyniosła efekty, podobnie jak w innych metodach fizjoterapeutycznych, bardzo ważna jest systematyczność. Koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza, który skierował pacjenta na terapię. Ważne jest także, aby pacjent i fizjoterapeuta ze sobą współpracowali.

Centrum Rehabilitacji Wawer