Hydroterapia, czyli woda zdrowia doda

fizjoterapia - hydroterapia

Hydroterapia jest jedną z metod fizjoterapii.

Hydroterapia jest jednym z działów fizjoterapii, polegającym na zewnętrznym oddziaływaniu wody na ciało człowieka w celu osiągnięcia określonego efektu leczniczego. Woda może być pod postacią ciekłą, stałą lub gazową. Aby hydroterapia przyniosła określony cel fizjoterapeutyczny temperatura wody i jej ciśnienie powinny być dopasowane do leczonego schorzenia.

Rys historyczny
Wodolecznictwo znane było już w starożytności. Wszakże Kleopatra kąpała się wodzie z dodatkiem płatków różanych lub mleka, a Rzymianie chętnie korzystali z łaźni. Współcześnie hydroterapia jest chętnie stosowana w rehabilitacji schorzeń ruchu, gdyż woda ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Dodatkowo można połączyć ją z aromaterapią, dodając do wodnych kąpieli odpowiednie olejki eteryczne.

Zalety hydroterapii
Hydroterapia stymuluje cały organizm: poprawia krążenie krwi, przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza napięcie mięśniowe i działa relaksująco. Polecana jest osobom starszym, a także kobietom w ciąży. Naprzemienne polewanie się ciepłą i zimną wodą można wykonywać w zaciszu swojego domu, hartując w ten sposób organizm, by zapobiegać przeziębieniom i infekcjom. W przypadku schorzeń kręgosłupa, dyskopatii, reumatoidalnego zapalenia stawów kończyn górnych lub dolnych zalecane są kąpiele kinezyterapeutyczne, przebiegające pod ścisłym nadzorem rehabilitanta. Do innych metod hydroterapii należą: kąpiele perełkowe, bicze wodne, hydromasaż.