Hydroterapia

Leczenie za pomocą wody znane i stosowane było już w czasach starożytnych. Wspomnieć wystarczy rzymskie łaźnie oraz kąpiele Kleopatry. Współcześnie hydroterapia stosowana jest przede wszystkim w terapii narządów ruchu. Jako jeden z działów hydroterapii pomaga w przywracaniu do zdrowia osób, które uległy różnorodnym wypadkom i wspiera powrót do normalnego funkcjonowania. Oddziaływanie wodą na ciało człowieka ma na celu osiągnięcie konkretnego efektu leczniczego. Woda zaś może mieć postać ciekłą, stałą lub też gazową. Lecznicze oddziaływanie wody jest także zależne od temperatury wody oraz jej ciśnienia. Osobom, które mają problemy z kręgosłupem, dyskopatią czy zapaleniami reumatoidalnymi zaleca się kąpiele kinezyterapeutyczne.

Hydroterapia w rehabilitacji

Wodolecznictwo ma wiele zalet, dzięki którym jest chętnie stosowane w rehabilitacji. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi, przyśpiesza przemianę materii, co jest ważne zwłaszcza w przypadku kuracji odchudzających. Woda działa relaksująco i zmniejsza napięcie mięśniowe, a dodane do wody olejki eteryczne pozwalają na połączenie hydroterapii z aromaterapią. Wśród metod hydroterapii wymienić można także kąpiele perełkowe, hydromasaż, a także bicze wodne.

Ćwiczenia w wodzie

Ćwiczenia w wodzie są dostępne nie tylko dla osób wymagających rehabilitacji. Dużym powodzeniem cieszy się także wodny aerobik. Działanie wody może także chronić przed przeziębieniem, zwłaszcza jeśli naprzemiennie stosujemy zimne i ciepłe prysznice, które hartują organizm.