Kojąca moc dotyku, czyli masaż może leczyć

masaż leczniczyMasaż dobry dla każdego

O tym, że dotyk ma leczniczą moc często można się przekonać. Moc dotyku wykorzystywana jest w masażu leczniczym, który stosuje go w celu wywołania konkretnego efektu leczniczego. W tym celu używane są przede wszystkim dłonie masażysty, lecz także inne urządzenia, na przykład bańki czy gorące kamienie. Masaż leczniczy jest metodą rehabilitacji stosowaną przede wszystkim po kontuzjach narządów ruchu, takich jak złamania kości, stłuczenia czy skręcenia, a także przy przewlekłych zapaleniach, obejmujących stawy, mięśnie i ścięgna. Rehabilitacji za pomocą masażu są poddawane także dzieci, urodzone z wadami narządów ruchu, a także osoby starsze, cierpiące na niedowłady i porażenia.

Powtarzaj masaże regularnie

Aby uzyskać leczniczy efekt masażu należy pamiętać, że nie wystarczy jeden masaż, lecz konieczna jest cała seria dziesięciu zabiegów. Jednakże już jeden masaż ma dobry wpływ na osobę rehabilitowaną, gdyż poprawia samopoczucie pacjenta i relaksuje. Masaż leczniczy powinien zostać zlecony przez lekarza, zwykle stosowany jest w chorobach, które mają charakter przewlekły, jednak zdarza się, że jest zalecany także w sytuacjach doraźnych. Choć nie zawsze mamy możliwość wyboru masażysty, to warto oddać się w ręce osoby, do której mamy zaufanie lub do osoby poleconej, gdyż masaż leczniczy związany jest z koniecznością dopuszczenia kogoś do swojej strefy prywatnej. Poza tym bardzo ważna jest prawidłowa technika przeprowadzania masażu, aby odniósł on zamierzony skutek.

 

Działanie masażu leczniczego można podzielić dwojako. Po pierwsze masaż działa miejscowo, zwiększając przepływ limfy i krwi, przyśpiesza usuwanie produktów przemiany materii, a także rozluźnia mięśnie. W sposób odległy pobudza cały organizm. Często masaż może być stosowany w połączeniu z innymi metodami fizykoterapeutycznymi lub na zakończenie kinezyterapii.