Krioterapia, czyli zimno może leczyć

rehabilitacja krioterapia

Krioterapia miejscowa to jedna z metod rehabilitacji.

Krioterapia jest jedną z metod leczenia, stosowaną w przypadku chorób narządów ruchu i schorzeń reumatoidalnych. Dzieli się na dwie kategorie:
1. krioterapię miejscową, zwaną inaczej kriodestrukcją,
2. krioterapię ogólną .

Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu bardzo niskiej temperatury do miejsca zmienionego chorobowo w celu wywołania destrukcji chorej tkanki. Leczy się w ten sposób zmiany skórne, zmiany powstałe na błonach śluzowych, a także zmiany łagodne i nowotworowe w obrębie jamy brzusznej.

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała działaniu bardzo niskich temperatur(około -120 st. Celsjusza). Odbywa się to poprzez umieszczenie pacjenta na czas nieprzekraczający trzech minut w kriokomorze. Nie następuje w tym momencie niszczenie komórek, tak jak w przypadku kriodestrukcji, jednak dostarcza się organizmowi stresu fizjologicznego, który powoduje stymulację organizmu. Przykład pobytu w kriokomorze można zobaczyć tutaj.

Krioterapia w rehabilitacji
Krioterapia może być stosowana jako uzupełnienie rehabilitacji narządów ruchu. Pacjent jest poddawany działaniu zimna w kriokomorze, a następnie kinezyterapii pod okiem fizjoterapeuty, która ma na celu przywrócenie odpowiednich stereotypów ruchowych, które zapobiegać będą przeciążeniu w przyszłości. Zastosowanie zimna likwiduje obrzęki i powoduje, że mięśnie są bardziej elastyczne, co ułatwia rehabilitację. Następuje także szybsza regeneracja tkanek. Krioterapia ma wiele efektów leczniczych. Wśród najważniejszych można wymienić:
• ułatwienie skuteczności rehabilitacji ruchowej,
• wzmocnienie mięśni szkieletowych,
• wzrost odporności organizmu,
• zmniejszenie obrzęku w obrębie stawów i tkanek miękkich,
• ogólną poprawę samopoczucia.

Krioterapia w ofercie FORUS!