Leczenie morzem, czyli talasoterapia

talasoterapia

Talasoterapia, czyli leczenie morzem jest polecane dla osób w różnym wieku.

Wykorzystywanie różnorodnych bodźców, pobieranych z natury, takich jak wpływ światła słonecznego czy wody jest już od dawna stosowane w rehabilitacji. Fizykoterapia, bo tak nazywa się dziedzina fizjoterapii, która czerpie z natury, a także z różnorodnych urządzeń, jest dziedziną bardzo szeroką. Dziś zatrzymamy się nad dziedzinie, która łączy w sobie różne formy oddziaływania. Słowo talasoterapia wywodzi się od dwóch słów z greki: thalassa, oznaczającego morze oraz therapea, które oznacza pielęgnować.

Tak więc talasoterapia to forma terapii, która wykorzystuje leczniczy wpływ morza. Polecana jest zwłaszcza osobom przemęczonym, zestresowanym i cierpiącym na bezsenność. Pomaga również przy takich schorzeniach jak reumatyzm, niedoczynność tarczycy, bóle kręgosłupa, choroby skóry czy schorzenia dróg oddechowych. W talasoterapii wykorzystuje się wiele czynników, związanych z morzem, a więc nie tylko morski klimat, lecz także wodę morską, wodorosty, algi, muł czy piasek. Ważne jest, by ośrodek, który proponuje talasoterapię znajdował się w miejscu, które jest czyste i nieskażone.

Konieczne jest, by było to miejsce położone jak najbliżej morze, gdyż we wszystkich zabiegach hydroterapeutycznych stosuje się przefiltrowaną i oczyszczoną wodę morską, która nie traci jednak swoich cennych, terapeutycznych właściwości. Często zabiegi talasoterapii proponowane są w SPA, położonych nad morzem, jako uzupełnienie oferty zabiegów relaksujących i upiększających. Aby terapia tego typu była skuteczna pobyt w ośrodku powinien trwać co najmniej kilka dni, gdyż wtedy można wykorzystać wszystkie atuty leczenia morzem.

Fizjoterapia Anin – Centrum Medyczne Forus