Lecznicza moc ultradźwięków

ultrawdźwięki

Ultradźwięki mogą być wykorzystywane na różne sposoby w rehabilitacji.

Ultradźwięki są wykorzystywane nie tylko do diagnozowania schorzeń różnego typu oraz podglądania rozwoju dziecka w łonie matki, lecz mają także znaczenie lecznicze. Jeśli są zastosowane w odpowiedniej ilości, to wywołują one zmianę w tkankach – miejscową lub ogólną. Na pierwotne działanie ultradźwięków składają się działanie mechaniczne, cieplne i fizykochemiczne.

Działanie mechaniczne, zwane również mikromasażem, polega na wahaniu ciśnień w przebiegu fali. Działanie cieplne jest wynikiem wytworzenia się ciepła w tkankach i zależne jest od natężenia i czasu trwania ultradźwięków oraz od rodzaju tkanki poddanej zabiegowi. Działanie fizykochemiczne związane jest właściwościami fizycznymi tkanek i zależne głównie od natężenia ultradźwięków. Zmiany wtórne polegają na oddziaływaniu ultradźwięków na cały organizm, na przykład stymulowanie autonomicznego układu nerwowego.

Ultradźwięki dzięki swemu leczniczemu działaniu wywołują w organizmie wiele pozytywnych skutków biologicznych, takich jak działanie przeciwbólowe, zmniejszenie nieprawidłowego napięcia mięśniowego, hamowanie rozwoju stanów zapalnych, rozszerzanie naczyń krwionośnych, pomoc w tworzeniu substancji czynnych biologicznie. Metoda ta nie powinna być stosowana u osób z chorobą nowotworową oraz u osób z zaburzeniami krzepnięcia.

Wiele osób zastanawia się, czy ta metoda jest bezpieczna i czy nie oddziałują one szkodliwie na organizm. Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo, a aparatura do ultradźwięków jest sprawna, to nie ma najmniejszych obaw co do prawidłowości i nieszkodliwości tego leczenia.