Masaż jako panaceum na ból

masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest uznaną metodą rehabilitacji.

Panaceum to według legend środek leczniczy przeciwko wszystkim chorobom. Tytuł niniejszego postu należy więc brać niedosłownie, gdyż masaż, pomimo wszystkich swoich zalet nie jest lekarstwem na wszystkie choroby. Ma on jednak ogromne znaczenie w leczenie bólu i jego łagodzeniu jako pomoc przy środkach farmakologicznych lub też w ich zastępstwie tam, gdzie to możliwe.

Masaż był stosowany już od dawna jako terapia uśmierzająca ból, zwłaszcza ten, który dotyka mięśni i narządów ruchu. Warto zauważyć, iż we wszystkich dyscyplinach sportu, gdzie dochodzi do ekstremalnego czasem napięcia i wykorzystania mięśni, zawsze znajduje się masażysta, który łagodzi ból, pojawiający się po występie w zawodach. Masaż jako działanie przeciwbólowe często ordynowane jest osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa różnego pochodzenia. Nieprawidłowa postawa, zwyrodnienia, a także przeciążenie kręgosłupa wywołują ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przeciwbólowe środki farmakologiczne stosować można doraźnie, jednak nie wyleczą one przyczyny bólu. Tymczasem systematycznie wykonywany masaż może przynieść nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, lecz także usunąć przyczynę choroby, zwłaszcza przy wspomaganiu innych dziedzin rehabilitacji – kinezyterapii, hydroterapii, krioterapii. Warto jednak zauważyć, że masaż powinien być wykonywany przez doświadczonego rehabilitanta- masażystę w sposób systematyczny, gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus