Na czym polegają ćwiczenia izometryczne?

ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia izometryczne polegają na wykorzystaniu oporu.

Jedną z metod wykorzystywanych w rehabilitacji są ćwiczenia izometryczne. Polegają one na wykorzystywaniu oporu do ćwiczenia mięśni, które są napięte podczas ćwiczeń, a jednocześnie nie ulegają skróceniu. Ćwiczenia izometryczne są wykonywane nie tylko w procesie rehabilitacji, lecz także przez sportowców, przygotowujących się do zawodów sportowych. Zasadą ćwiczeń izometrycznych jest napinanie ich poprzez przyciśnięcie do nieruchomego przedmiotu, wytrwanie paru sekund w tej pozycji, a następnie ich rozluźnieniu. Zaletą ćwiczeń izometrycznych jest to, że są łatwe i nie wymagają użycia specjalnych sprzętów czy odpowiednio przystosowanych pomieszczeń.

W rehabilitacji ćwiczenia izometryczne są wykorzystywane w celu przeciwdziałania zanikowi mięśni, a także zachowania aktywności mięśni w częściach ciała, które są unieruchomione na skutek urazu.  Ćwiczenia tego typu są także stałą częścią składową różnych treningów, gdyż pozwalają na uzyskanie przyrostu zarówno masy, jak i siły mięśni.

Wykonując ćwiczenia izometryczne, warto słuchać uwag rehabilitanta, gdyż zbyt intensywny trening, zwłaszcza na początku może spowodować nadmierne zmęczenie na skutek którego pacjent może się zniechęcić do podejmowania dalszych trudów. Przy ćwiczeniach tego typu ważna jest także cierpliwość – podobnie jak przy innych metodach rehabilitacji, gdyż uzyskanie efektu zajmie trochę czasu. Rozpoczyna się bowiem od niewielkiej liczby powtórzeń, zwiększając ją stopniowo. Przy ćwiczeniach izometrycznych warto także pamiętać o prawidłowym oddychaniu, gdyż jest ono bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ćwiczeń.

Fizjoterapia Wawer – Centrum Medyczne Forus