Przeciwbólowe działanie TENS

TENS

TENS ma szerokie zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Skrót TENS pochodzi od angielskiego wyrażenia Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, oznaczającego przezskórną stymulację nerwów. Metoda ta stosowana jest w elektrostymulatorach, które wysyłają impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie do nerwów obwodowych. Impuls przewodzony jest przez skórę. Impulsy TENS o wyższej częstotliwości blokują impulsy nerwowe, które „niosą” informację o bólu do mózgu. W momencie ich zablokowania informacja nie dociera do mózgu, więc zastosowanie tej metody jest zasadne w momencie konieczności działania przeciwbólowego.

Z kolei impulsy o niższej częstotliwości (lub też krótkie impulsy, zwane burst) powodują wydzielanie się naturalnych związków przeciwbólowych, czyli beta-endorfin. Tak więc TENS nie leczy przyczyny bólu, lecz wpływa na zmniejszenie jego odczuwania. Metoda TENS ma wiele zalet. Przede wszystkim można ją stosować w domu, gdyż urządzenia nie są drogie, a można obsługiwać je samodzielnie.

TENS stosowany jest w różnych rodzajach bólów, między innymi w bólach pooperacyjnych oraz fantomowych, bóle o charakterze neurogennym, bóle przewlekłe, naczyniowe, menstruacyjne, bóle kręgosłupa. TENS znajduje zastosowanie także w łagodzeniu bólu w czasie porodu. Choć TENS nie zastąpi farmakoterapii w leczeniu bólu, to jednak ma duży wpływ na długość czasu stosowania leków przeciwbólowych. Dzięki współdziałaniu TENS i leczenia farmakologicznego można zminimalizować oddziaływanie leków na organizm.

Centrum Rehabilitacji Radość