Rehabilitacja po udarze

rehabilitacja po udarze

Rehabilitację po udarze należy rozpocząć jak najwcześniej.

Udar mózgu to zespół objawów klinicznych, który występuje na wskutek zaburzenia mózgu o charakterze ogniskowym lub całościowym. Może być wynikiem wylewy krwi do mózgu (udar krwotoczny) lub też brakiem dopływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny). Udar mózgu jest stanem, który zagraża życiu, dlatego osoba, u której się go podejrzewa, powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Objawy udaru to między innymi: silny ból głowy, połączony z nudnościami i wymiotami, dezorientacja, porażenie połowiczne, opadanie kącika ust, utrata przytomności i śpiączka.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji po udarze jest bardzo ważne dla odzyskania jak największej sprawności pacjenta. Jej dobór zależy od deficytów neurologicznych. Osoba po udarze może mieć tylko niewielkie zaburzenia mowy lub równowagi, lecz może także mieć całkowitą afazję i porażenie połowiczne w stopniu znacznym. Podstawą w rehabilitacji po udarze są ćwiczenia ruchowe, których celem jest leczenie niedowładów, zachowanie ruchomości w stawach, poprawa krążenia krwi, a także zabieganie odleżynom u pacjenta leżącego.

Kinezyterapia może być połączona z innymi metodami, takimi jak stymulacja funkcjonalna mięśni czy EMG-biofeedback. Rehabilitacją obejmuje się nie tylko ciało pacjenta, lecz także jego mowę oraz wykonywanie najprostszych czynności, zwłaszcza jeśli w wyniku porażenia są one zaburzone. Nie powinno się dopuścić do zespołu pomijania stronnego oraz wypracowania u chorego nawyków kompensacyjnych.

Neurologia Radość – Centrum Medyczne Forus