Dlaczego warto wcześnie rozpoczynać rehabilitację dziecka?

Metoda-VojtyJeżeli lekarz, opiekujący się na co dzień naszym dzieckiem, zauważy jakieś problemy związane z rozwojem ruchowym, wówczas może zalecić rehabilitację w celu skorygowania zauważonej wady. Warto wiedzieć, o tym, że wcześnie zapoczątkowana rehabilitacja daje najlepsze efekty, także nie należy z tym zwlekać.

Kiedy zalecana jest rehabilitacja?

Rehabilitacja może być zalecana już dzieciom maleńkim, przed ukończeniem pierwszego roku życia, zwłaszcza jeżeli w czasie porodu doznały one urazów. Objawiać się one mogą zbyt małym lub nadmiernym napięciem mięśniowym, wymagającym masaży czy ćwiczeń.

Częstym powodem rehabilitacji jest dysplazja stawów biodrowych. Wykrywa się ją w czasie USG bioderek, które obowiązkowo musi przejść dziecko przed 12 tygodniem życia. Rehabilitacja w takim wypadku polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich środków, takich jak rozpórka czy specjalna orteza, lecz mogą być również zalecone inne metody rehabilitacji.

Rehabilitacja dzieci

Choć istnieje wiele metod rehabilitacji, to warto wspomnieć o kilku metodach, które stosowane są przy rehabilitowaniu dzieci. Są to metody Vojty oraz metoda Bobath, stosowane przy korygowaniu wad, związanych z rozwojem ruchowym. Rehabilitacja jednakże jest pojęciem szerokim i kryje w sobie również rehabilitację związaną z terapią psychologiczno-pedagogiczną.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji daje dobre efekty

Im wcześniej zapoczątkowana jest fizjoterapia dziecka, tym lepsze efekty można uzyskać. Warto pamiętać o tym, że rehabilitacja powinna być także kompleksowa i ciągła, by jak najszybciej doprowadzić dziecko do pełnego zdrowia bądź też do uzyskania maksymalnej możliwej sprawności.