Metoda ruchu rozwijającego jako metoda rehabilitacji

metoda ruchu rozwijającego

Metoda ruchu rozwijającego może być uzupełnieniem rehabilitacji.

Metoda ruchu rozwijającego, czyli metoda Weroniki Sherborne jest coraz popularniejszą metodą rehabilitacji dzieci w Polsce. Na czym polega ta metoda? Chodzi o to, by wykorzystywać ruch, by pracować nad sprawnością ruchową i rozwojem psychoruchowym dziecka. Metoda ruchu rozwijającego jest doskonałym narzędziem pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i tymi, u których rozwój jest zaburzony. Różnorodność zajęć pozwala w przyjemny sposób ćwiczyć sprawność fizyczną dziecka, dziecko poznaje swoje ciało, uczy się nad nim panować, ćwiczy równowagę uczy się także kontaktów międzyludzkich.

Terapia ta jest często wykorzystywana w rehabilitacji dzieci z autyzmem. Zajęcia odbywają się na dużych salach (może to być sala gimnastyczna) i są prowadzone w formie zabawy. Dzieci poznają swoje części ciała, ćwiczą sprawność rąk i nóg, a także palców. Kocie grzbiety, turlanie się po podłodze, przechodzenie pod nogami, okrążanie kolegi czy koleżanki, to wszystko to elementy metody ruchu rozwijającego. Czy metoda ruchu rozwijającego jest dobrą metodą rehabilitacji? Oczywiście. Bo poprzez ruch i zabawę dziecko wzmacnia te elementy, które są u niego słabsze, np. poprawia równowagę czy koordynację ruchową.

Praca w grupie ma także te zalety, że dzieci łatwiej się od siebie uczą, naśladując. Rehabilitacja ruchowa, taka typowa, może być dla przedszkola nudna i nieciekawa. Zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne to doskonały wybór, jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia wieku rozwojowego bez względu na ich rodzaj i nasilenie.