Aktywność fizyczna przy osteoporozie

aktywność przy osteoporozie

Niektóre aktywności są wskazane przy osteoporozie.

Osteoporoza to choroba polegająca na zwiększającym się ubytkiem masy kostnej, z którym wiąże się zmiana struktury przestrzennej kości, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko złamania osłabionej kości. Stanem, który poprzedza osteoporozę jest osteopenia, czyli zmniejszenie gęstości kości, nie podchodzące jednak pod stan patologiczny. Osteoporoza może być związana z menopauzą, lecz także inne czynniki mają wpływ na zwiększenie się podatności na złamania. Należą do nich między innymi dieta uboga w białko i wapń, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów czy niedobór witaminy D. Osteoporoza może także być wynikiem przyjmowania leków, jak również współistnieć z chorobami, takimi jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać osteoporozie, lecz także jest zalecana w momencie stwierdzenia choroby jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne. Przy występowaniu osteoporozy nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są zalecane, dlatego decyzje takie należy podejmować po konsultacji lekarskiej.

Polecane jest między innymi pływanie, gdyż woda odciąża kręgosłup i stawy przy jednoczesnym wysiłku wszystkich mięśni. Polecane są także spacery, nordic-walking czy jazda na rowerze. Niektórzy wskazują na bieganie jako dobrą formę aktywności, jednak może ona powodować kontuzje. Polecana jest także gimnastyka i ćwiczenia izometryczne. Aktywność fizyczna może zapobiegać narażeniu na złamania kości i zminimalizować ryzyko złamań u osób, u których osteoporoza została stwierdzona.

Ortopeda Anin – Centrum Medyczne Forus