Jak leczy się dyskopatie?

dyskopatia

Dyskopatia to coraz większy problem.

Dyskopatia jest obecnie jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Zwykle dotyka osoby w przedziale wieku od 30 do 50 lat. W  większości przypadków jest to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. W początkowej fazie rozwoju  schorzenie jest ignorowane przede wszystkim dlatego, że są kojarzone z pospolitym nadwyrężeniem. W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosuje się dwie metody: zachowawczą i chirurgiczną. W celu pełnego zdiagnozowania stanu schorzenia należy wykonać badania, które wskażą z jak daleko posuniętą dyskopatią mamy do czynienia. W tym celu zaleca się wykonanie RTG kręgosłupa w projekcji przednio – tylnej oraz bocznej

W zdecydowanej większości przypadków (ok. 90%) dyskopatię można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze (farmakologia, fizjoterapia, rehabilitacja itp.). W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga można zastosować leczenie chirurgiczne.  Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest nieskuteczne leczenie zachowawcze oraz charakterystyczne uszkodzenia nerwu: osłabienia mięśni, problemy z czuciem, kłopoty z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych.

Operacyjne leczenie dysków przeprowadza zazwyczaj lekarz neurochirurg. Najczęściej stosowaną metodą jest usunięcie dysku poprzez tzw. fenestrację. Na poziomie dysku chirurg robi nacięcie od 1 do 3 cm i po odsunięciu mięśni kręgosłupa wycina z tylnych powierzchni łuków kręgów okno i usuwa dysk. Innymi metodami są: usuwanie dysku specjalnymi wiertłami wbijanymi przez skórę pod kontrolą rentgenowską oraz nowoczesna metoda dyskoidetomii endoskopowej.

Reumatologia Radość – Centrum Medyczne Forus