Kinesiotaping

kinesiotaping

Kinesiotaping pomaga w minimalizowaniu dolegliwości bólowych.

Kinesiotaping to stosunkowo młoda metoda terapeutyczna, zwana również plastrowaniem dynamicznym. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi plastrami, które mają specyficzną strukturę. Metoda ta została opracowana i upowszechniona przez dr Kenzo Kase. W Polsce jako prekursora tej metody wskazuje się Zbigniewa Śliwińskiego, który jako jeden z pierwszych stosował kinesiotaping oraz był jego instruktorem. Doktor Kenzo Kase wymyślił specjalne plastry, które nie ograniczają ruchów, rozciągają się tylko na długość, a ich ciężar i grubość są zbliżone do ludzkiej skóry. Dodatkowo plastry do kinesiotapingu nie zawierają lateksu ani żadnych leków przepuszczają powietrze, a są odporne na działanie wody.

Plastry, przyklejane przez specjalistów w dziedzinie kinesiotapingu mają na celu zmniejszenie odczucia bólu. Biorąc pod uwagę działanie kinesiotapingu warto zwrócić uwagę na jego pozytywny wpływ na układ mięśniowy, układ limfatyczny oraz stawy. Korzyści ze strony układu mięśniowego, wypływające ze stosowania kinesiotapingu to między innymi obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego, zmniejszenia zmęczenia mięśni i bólu, większy zakres ruchu.

Kinesiotaping działa pozytywnie również na stawy, zmniejszając nieprawidłowe ustawienie, będące efektem dysbalansu mięśniowego i redukując odczucia bólowe. Ponadto plastrowanie dynamiczne może być stosowane przy normalizowaniu napięcia mięśniowego i powięziowego. Wpływ na układ limfatyczny to przede wszystkim lepsze krążenie krwi i limfy, a także zmniejszenie zastojów oraz stanów zapalnych. Kinesiotaping może być stosowany nawet u noworodków i małych dzieci.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus