Korekcja wad postawy

Wady postawy dotykają współcześnie coraz większego odsetka dzieci. Często są one wywołane wadami wrodzonymi kości lub mięśni, a także schorzeniami i urazami narządów ruchu. Siedzący tryb życia, niechęć do aktywności ruchowej, a także utrwalenie nieprawidłowych nawyków mogą pogłębić wady postawy, a także je spowodować, jeśli organizm młodego człowieka jest na to podatny. Do najczęściej występujących wad postawy należą wady kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych oraz stóp.

Co należy robić, aby zadbać o prawidłową postawę dziecka? Przede wszystkim należy mieć na to wzgląd już w niemowlęctwie. Przede wszystkim należy dziecku umożliwić prawidłowy rozwój ruchowy. Często rodzice w źle pojętej chęci pomocy sadzają dziecko, które jeszcze nie jest na to gotowe, a gdy tylko zacznie stawać przy meblach kupują chodzik lub prowadzą dziecko za rączki. Ta ingerencja w naturalny rozwój dziecka sprawia, że w przyszłości u malucha mogą pojawić się problemy z dobrą postawą, na przykład boczne skrzywienie kręgosłupa.

Wszelkie niepokojące zachowania, dotyczące utrzymania prawidłowej postawy należy zgłosić pediatrze prowadzącemu dziecko. Tylko lekarz może zalecić rehabilitację w przypadku nieprawidłowego napięcia mięśniowego czy też wad postawy. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają problemy z wadami postawy często zalecana jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest skorygowanie wad postawy poprzez wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń. Dbając o prawidłowy rozwój dziecka warto zapewnić mu codzienną dawkę ruchu, dopasowaną do wieku maleństwa. Wspólne spacery, bieganie za piłką, zabawy na świeżym powietrzu, a także wspólne ćwiczenia przyniosą wiele dobrego nie tylko dziecku, ale także rodzicom.