Masaż leczniczy – kiedy pomaga?

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to skuteczna forma rehabilitacji.

Masaż leczniczy polega na wykorzystaniu dotyku w celu wywołania określonego efektu leczniczego poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów manualnych za pomocą rąk lub urządzeń. Stosowany jest zwykle przy rehabilitacji po złamaniach kości, stłuczeniach, skręceniach, przy leczeniu przewlekłych zapaleń stawów, mięśni i ścięgien. Ma także znaczenie terapeutyczne przy wadach i zaburzeniach rozwoju narządów ruchu, bólach kręgosłupa. Pomaga osobom cierpiącym na porażenia i niedowłady, a także przywraca do normalnego poruszania się po operacjach.

Masaż leczniczy powinien być wykonywany seriami (10 zabiegów), aby można było osiągnąć efekt leczniczy. Jednorazowe zastosowanie nie zbliża do efektu leczniczego, lecz może poprawić ogólne samopoczucie pacjenta i przynieść odprężenie. Stosowanie masażu leczniczego powinno się odbywać ze wskazania lekarza i być poprzedzone odpowiednim leczeniem przygotowującym. Masaż leczniczy stosuje się zwykle w leczeniu i łagodzeniu objawów stanów przewlekłych, lecz w niektórych przypadkach może być także stosowany doraźnie.

Masaż leczniczy działa na dwa sposoby: miejscowo i odlegle. W działaniu miejscowym zwiększa się przepływ krwi i limfy, wytwarza się ciepło, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Dodatkowo przyśpiesza się usuwanie produktów przemiany materii. Działanie odległe polega na przyśpieszonym krążeniu krwi i limfy, uwalnianiu hormonów tkankowych oraz ogólnemu pobudzeniu organizmu za pomocą dróg nerwowych obwodowego układu nerwowego.