Rodzaje skrzywień kręgosłupa
Nieprawidłowe skrzywienia kręgosłupa to najczęstsze choroby układu kostnego, które dotykają dzieci. Mogą one być spowodowane zarówno urazami (zwichnięcie bioder, złamanie kości ogonowej), a także zbyt szybkim wzrostem kręgosłupa w stosunku do otaczających go mięśni lub nieprawidłowym sposobem żywienia ze zbyt dużą ilością konserwantów.
Wyróżnić możemy następujące rodzaje skrzywień kręgosłupa:
• kifoza – piersiowa, która kształtuje się już w życiu płodowym, a ustala do wieku wczesnoszkolnego, powinna wynosić 20-40 stopni; krzyżowa – odcinek krzyżowy wygięty jest ku tyłowi. Kifoza patologiczna nazywana jest garbem.
• lordoza – szyjna, która kształtuje się w momencie podnoszenia główki przez niemowlę, ustala się podobnie jak kifoza piersiowa w okolicy 7 roku życia, powinna wynosić 20-40 stopni; lędźwiowa, która kształtuje się w drugim roku życia, a ustala w okresie dojrzewania, powinna wynosić 30-50 stopni.
• skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, może w niektórych przypadkach występować jako skrzywienie wrodzone.
Kifoza i lordoza są fizjologicznymi skrzywieniami kręgosłupa, jednak przy nieodpowiednich warunkach mogą stać się patologiczne. Najczęstsze przyczyny patologicznych skrzywień kręgosłupa to noszenie ciężkiego plecaka w nieodpowiedni sposób, zła postawa siedząca, noszenie zbyt dużych ciężarów, pochylanie się przez kilka godzin(na przykład w czasie pracy), a także wykonywanie prac jedynie jedną stroną ciała(na przykład gra w tenisa). Przy szybkim wykryciu nieprawidłowych skrzywień kręgosłupa ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć proces rehabilitacji.