Leczenie ruchem

aktywność fizycznaZnane wszystkim powiedzenie mówi, że ruch to zdrowie. Maksyma ta jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, kiedy dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a nasz wypoczynek to najczęściej maraton seriali przed telewizorem.

Ruch profilaktycznie

Każdy człowiek, aby zachować zdrowie, powinien codziennie spędzić przynajmniej pół godziny na aktywności fizycznej. Jeżeli jednak jest to trudne ze względów organizacyjnych, to powinniśmy się starać, aby 3 razy w tygodniu ćwiczyć przynajmniej godzinę. Rodzajów aktywności fizycznej, które sprzyjają zdrowiu jest wiele i wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań. Możemy biegać, spacerować, uprawiać nordic walking, pływać czy chodzić na siłownię. Ważne jest to, że będziemy się ruszać. Nasze ciało, zwłaszcza nasz kręgosłup, będzie nam wdzięczny.

Ruch leczniczo

Ruch jest także wykorzystywany jako element procesu leczenia i rehabilitacji pacjenta po różnego rodzaju urazach i chorobach. Gimnastyka lecznicza, czyli kinezyterapia jest zalecana w przypadku wielu dolegliwości, zwłaszcza związanych z narządami ruchu, a także jako element dochodzenia do zdrowia po udarach czy wylewach. Kinezyterapia powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który w porozumieniu z lekarzem dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Dzięki regularnej gimnastyce leczniczej oraz stosowaniu innych zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia czy elektroterapia można w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć zadowalające efekty i cieszyć się zdrowiem.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej podkreśla się rolę ruchu dla zdrowia, jednakże coraz częściej także występuje w szkołach problem dzieci, które są z różnych przyczyn zwalniane z zajęć wychowania fizycznego, przez co zbyt mało czasu spędzają na aktywności fizycznej.

Ruszaj się na zdrowie

spacerowanieWiosna to najlepszy czas, aby zmienić swoje nawyki, związane ze zdrowym stylem życia. Coraz dłuższe dni, piękne słoneczko i zieleń wokół nas zachęca do porzucenia wygodnej kanapy i telewizora, by poruszać się dla zdrowia. Jakie aktywności będą najlepsze?

Spaceruj do woli

Wiele osób przejawia niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Tymczasem nawet spacer to dobra okazja do zażycia codziennej dawki ruchu. Przejdź się po parku, idź do lasu posłuchać ptaków. Mówisz, że nie masz czasu? To postaraj się wygospodarować choć pół godziny. Albo wprowadź spacer w ciągu dnia tam, gdzie to możliwe: wysiądź przystanek wcześniej z autobusu, zaprowadź dzieci do przedszkola piechotą, zamiast podrzucać je autem. Codzienna aktywność fizyczna pozwoli ci cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wybierz się na wycieczkę rowerem

Przed nami dwa długie majowe weekendy. To dobry czas, aby odkurzyć rower i wybrać się na wycieczkę. Nie musisz od razu pokonywać miliona kilometrów – nawet krótka przejażdżka wyjdzie ci na zdrowie. Pamiętaj jednak, że do wycieczki rowerowej, zwłaszcza po długiej przerwie należy się przygotować. Pamiętaj o solidnym rozciągnięciu się.

Nordic walking albo gimnastyka w wodzie

Jeżeli jesteś już na emeryturze lub nie pracujesz, to wykorzystaj godziny poranne. Często w tych godzinach spotykają się osoby starsze, aby skorzystać z grupowych zajęć nordic walkingu czy gimnastyki w wodzie. W godzinach rannych zwykle jest mało osób na basenie, a gimnastyka w wodzie i pływanie świetnie sprawdzą się jako aktywność ruchowa dla osób starszych bądź z problemami reumatycznymi.

Nie bój się ruchu

Wiele osób unika wszelkich aktywności fizycznych z obawy przed urazami. Jeżeli też tak masz, to skorzystaj z zabiegów kinezyterapeutycznych, prowadzonych pod okiem rehabilitanta. Nawet jeśli nie dokuczają ci żadne dolegliwości, to fizjoterapia radość wyjdzie ci na zdrowie.

Odpowiednia rozgrzewka chroni przed urazami

rozgrzewka

Przed ćwiczeniami powinna być rozgrzewka.

Podczas różnego rodzaju ćwiczeń, bardzo często dochodzi do urazów.  Jednym z powodów ich powstania jest brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym.  Czym jest odpowiednia rozgrzewka? Rozgrzewka jest to seria prostych ćwiczeń fizycznych, które „rozgrzewają mięśnie”, uelastyczniają je, zwiększają wytrzymałość i przygotowują organizm na wysiłek. Bardzo ważne, aby podczas rozgrzewki zaangażowane były wszystkie parte ciała, a ćwiczenia były wykonywane porządnie.

Rozgrzewając mięśnie, musimy pamiętać o dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które najpierw rozgrzeją i rozruszają, a następnie rozciągną i rozluźnią  nasze ciało. Właściwie ukrwione i przygotowane mięśnie są gotowe do podjęcia większej aktywności. Warto pamięć, że po wykonaniu ćwiczeń wstępnych długość mięśni może zwiększyć się nawet do 15%.

Rozgrzewka nie musi trwać długo, a nawet nie powinna. Wystarczy, że przed treningiem właściwym wykonamy 15-minutową rozgrzewkę, a niebezpieczeństwo wystąpienia urazu będzie o wiele mniejsze, gdyż jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności organizmu. Po wykonaniu wstępnych ćwiczeń możemy przejść do bardziej intensywnego wysiłku, po którym obowiązkowe jest rozciąganie.  Niestety wiele ludzi (zwłaszcza początkujących) zapomina lub świadomie pomija rozgrzewkę i rozciąganie, gdyż szkoda im czasu na te ćwiczenia i wolą od razu przejść do właściwego treningu, co niestety bardzo często, kończy się kontuzją czy urazem, który nie dosyć, że powoduje ból, to uniemożliwia też kolejne treningi.

Zadbaj o codzienną porcję aktywności fizycznej

aktywność fizyczna

Nie tylko lato to czas na aktywność całej rodziny.

Choć jesienna aura zwykle nie zachęca do aktywności fizycznej, to warto się przełamać i zamiast spędzać jesienne wieczory przed telewizorem,  ruszyć na spacer, pójść na basen czy poćwiczyć na siłowni. Wydawać by się mogło, że każdy dorosły, świadomy Polak zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia ilość aktywności fizycznej na co dzień gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak jest wiele osób, które zaniedbują regularną aktywność, przedkładając ją nad bierny wypoczynek.  Aktywności fizycznej nie sprzyja także pęd życia – ciągły pośpiech, stres, gonienie jednej sprawy za drugą. Z tego powodu wybieramy bierny odpoczynek – oglądanie telewizji czy grę na komputerze.

Tymczasem codzienna porcja aktywności fizycznej jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ostatnio dużą popularnością cieszy się bieganie. Coraz więcej osób biega dla zdrowia, choć warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem przygody z  bieganiem najlepiej jest udać się do lekarza i przebadać dokładnie. Czasami bowiem bieganie może ujawnić problemy zdrowotne, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Warto również zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim o właściwe buty.

Dużym powodzeniem cieszą się także ćwiczenia fitness, które można wykonywać w domu. W Internecie znaleźć można wiele ciekawych filmików o różnym stopniu trudności. Warto jednak pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na regenerację, więc jeden dzień w tygodniu powinien być poświęcony odpoczynkowi. Ćwiczenia fizyczne powinny  także współgrać ze zdrową, zbilansowaną dietą.

Komu bieganie przyniesie korzyści, a komu zaszkodzi?

bieganie

Bieganie jest jedną z często wybieranych form aktywności.

Bieganie jako sposób aktywności od pewnego czasu stało się bardzo modne. Coraz więcej osób zaczyna biegać, zwiększa się liczba osób, które startują w różnego rodzaju maratonach, półmaratonach i innych biegach. Biega się po plaży i biega się po górach. Warto więc zastanowić się, czy faktycznie bieganie jest aktywnością fizyczną dla każdego? Prawdą jest, że ruch to zdrowie, jednakże należy pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem.

Jest to ważne, ponieważ niektóre schorzenia wykluczają bieganie czy inne sporty. Wybierając bieganie jako swoją aktywność fizyczną warto pamiętać, że podstawą są dobre buty, które zamortyzują wstrząsy następujące w wyniku kontaktu z podłożem. Biegać mogą wszyscy, którzy mają na to ochotę, jednak niektóre grupy osób koniecznie powinny skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningów biegania. W tej grupie powinny znaleźć się osoby z chorobami serca, cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca czy nadciśnieniem. Nie są to bezwzględne przeciwwskazania, jednak wymagają konsultacji lekarskiej.

Choć bieganie jest wskazywane jako sposób na schudnięcie, to jednak osoby o dużej nadwadze powinny zacząć raczej od szybkich spacerów niż od biegów. Biegać można w każdym wieku, jednak osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli stwierdzono u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jeżeli jednak jesteś młody i zdrowy, to bieganie może być dla ciebie ogromnym wyzwaniem i świetną aktywnością fizyczną.