Jakie badania wspomagają rehabilitację?

ultradźwiękiAby rehabilitacja przyniosła jak najlepsze efekty, ważne jest nie tylko jej wczesne rozpoczęcie, ale także i kompleksowość. Warto więc wiedzieć, jakie badania wspierają rehabilitację, aby wybrać takie miejsce, w którym wszystko będzie dostępne od ręki.

Badanie USG

Choć badanie USG bardziej kojarzy się z okresem ciąży niż z urazami, to jednak badanie to pełni bardzo ważną rolę w diagnozowaniu różnych urazów, zwłaszcza dotyczących stawów oraz tkanek miękkich, takich jak więzadła, torebki stawowe czy kaletki maziowe. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe, przez co może być wykonywane kilkakrotnie w odróżnieniu na przykład od badania rezonansem magnetycznym. Badanie USG można stosować również u pacjentów, który nie mogą być zbadani  tomografem komputerowym, na przykład ze względu na metalowe elementy wewnątrz ciała. Przy użyciu USG wykonuje się niektóre mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład ostrzykiwanie kaletek środkiem o działaniu przeciwzapalnym

Badanie tomografem komputerowym

Kolejne badanie często wykonywane przy różnego rodzaju  urazach, to badanie tomografem komputerowym. Pozwala ono na uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała, a przy tym jest badaniem nieinwazyjnym. W przypadku niektórych osób istnieją przeciwwskazania do stosowania tego sposobu badania, jednak w większości wypadków pomaga on w zdiagnozowaniu pacjenta. W  rehabilitacji stosowany jest do badania stawów kolanowych, łokciowych, skokowych, obręczy barkowej, a także stawów rąk. Badanie tomografem komputerowym może trwać od kilkunastu minut nawet do dwóch godzin w czasie których pacjent powinien pozostać w bezruchu, ponieważ każde poruszenie może zafałszować obraz badania.

 

 

Terapia skojarzona, czyli dwa w jednym

jonofereza

Jonofereza jest jedną z technik skojarzonych.

Medycyna fizykalna ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Udowodniono, że jej stosowanie ma znaczenie terapeutyczne, zwłaszcza w przypadku przeciwdziałania bólowi. Aby zwiększyć możliwości fizjoterapii prowadzi się badania, związane z łączeniem różnorodnych metod rehabilitacji. Terapią skojarzoną nazywa się wszelkie działania, w których stosuje się w więcej niż jedną technikę fizjoterapeutyczną. Połączenie dwóch zwykle metod leczniczych (fizykalnych lub farmakologicznych) najczęściej ma zastosowanie w terapii narządów ruchu i pozwala na zmniejszenie ilości zażywanych środków przeciwbólowych, a nawet na całkowite ich wyeliminowanie.

Wskazań do zastosowania terapii skojarzonej może być wiele. Należą do nich między innymi bóle, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, zwyrodnienia stawów obwodowych, nerwobóle czy zapalenia okołostawowe, a także stany po różnorodnych urazach narządów ruchu. Przykładem terapii skojarzonej mogą być jonoforeza oraz fonofereza, które polegają na połączeniu metody fizykalnej z farmakologiczną. W jonoferezie stosuje się prąd stały, za pomocą którego wprowadza się zdysocjonowany lek przez skórę do tkanek.

Z kolei w fonoferezie używa się fali ultradźwiękowej w celu wprowadzenia leku. Do innych metod terapii skojarzonej należą także kąpiele wodno-elekryczne czy magnetolaseroterapia, będąca połączeniem oddziaływania słabym polem magnetycznym i laserem jednocześnie. Warto zauważyć, że metody terapii skojarzonej często są stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania bólu.

Fizjoterapia Warszawa Centrum Medyczne Forus

Ultrasonografia pomocna w rehabilitacji

Ultrasonograf - badanie USG

USG to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta.

USG, czyli ultrasonografia kojarzona jest zwykle z badaniami kobiet w czasie ciąży, czyli podglądaniem maluszka w brzuchu matki. Tymczasem USG jest wykorzystywane nie tylko w ginekologii, lecz także w wielu innych dziedzinach medycyny, gdyż jest to badanie nieinwazyjne, czyli bezpieczne dla pacjenta, łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a pozwalające na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Badanie to pozwala między innymi na zdiagnozowanie urazów w obrębie tkanek miękkich (więzadła, torebki stawowe, kaletki maziowe, itp.), a także pokazuje przebyte urazy kości i stawów, uzupełniając obrazy uzyskane w badaniu RTG.

Najczęściej wykonywane badania za pomocą aparatu do USG to:
• USG stawu kolanowego,
• USG barku,
• USG stawu skokowego,
• USG mięśni.

Przebieg badania
Pacjent, któremu zalecono badanie USG narządów ruchu nie powinien się obawiać badania, gdyż jest ono bezbolesne i krótkie. Z tego też powodu badanie to można wykonać nawet u małych dzieci, które nie potrafią długo wytrwać w bezruchu. Pacjent powinien być ubrany luźno, aby dostęp do badanej części ciała był łatwy. Nie można wykonać badania u osób z opatrunkiem gipsowym oraz tych, które posiadają niewygojone rany. Lekarz radiolog, wykonując badanie, przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta i obserwuje obrazy wyświetlające się na ekranie monitora. Mogą one zostać zapisane bądź wydrukowane.

Zalety badania USG
Jak już wcześniej zostało podkreślone, dużą zaletą USG jest jego nieinwazyjność. Ultradźwięki nie są szkodliwe, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego. Może być stosowane u różnych pacjentów, także tych, którzy nie mogą poddać się badaniu tomografem komputerowym ze względu na metalowe implanty wewnątrz ciała. Pod kontrolą USG można wykonywać mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład celowane ostrzyknięcia środkiem przeciwzapalnym kaletek.

Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć?

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne dla człowieka.

Obrazowanie magnetyczno-rezonansowe to jedna z najdokładniejszych, nieinwazyjnych metod uzyskiwania obrazów z wnętrza ciała. Rezonans magnetyczny stosowany jest przede wszystkim w dziedzinie medycyny, jaką jest diagnostyka obrazowa, jednak może także mieć zastosowanie w badaniach naukowych, a także w czynnościach służb celnych, gdyż przy użyciu rezonansu magnetycznego można wykryć rozpuszczone w alkoholu narkotyki.

Zalety rezonansu magnetycznego
Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest bezpieczne dla człowieka i dostarcza precyzyjnych informacji o wszelkich ogniskach chorobowych w ciele badanego. Dzięki temu badaniu można wcześnie wykryć wiele chorób i wybrać leczenie, które najlepiej pomoże pacjentowi. Może się zdarzyć, że u niektórych osób wystąpi uczulenie na środek kontrastowy, podawany w celu polepszenia obrazu, jednak zdarza się to rzadziej niż w przypadku reakcji alergicznych na środek podawany przy tomografii komputerowej. Badanie trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin, w czasie których pacjent musi leżeć bez ruchu, gdyż każde poruszenie wywołuje zamazywanie się obrazu.

Przebieg badania
Osoba, która będzie poddawana badaniu nie musi się całkowicie rozbierać, jednak nie powinna mieć na sobie żadnych elementów metalowych, takich jak biżuteria, zegarek czy nawet elementy ubrania (haftki, suwaki, fiszbiny, napy, itp.) Kobiety powinny zmyć makijaż, gdyż w kosmetykach mogą znajdować się mikrocząstki metali, które zaburzą i zafałszują przebieg badania. Przed badaniem nie powinno się jeść, pić, a także palić papierosów, jednak te zastrzeżenia warto omówić wcześniej z lekarzem, gdyż nie zawsze są one przestrzegane.

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu schorzeń narządów ruchu
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest wykorzystywane także w rehabilitacji, gdyż za jego pomocą można dokonać oceny stawów: kolanowego, skokowego, biodrowych, a także obręczy barkowej i drobnych stawów rąk i nóg. Badanie to pomaga w dobraniu odpowiednich metod rehabilitacji, by uzyskać jak najlepsze efekty i doprowadzić do wyleczenia pacjenta.