Lecznicza moc ultradźwięków

ultrawdźwięki

Ultradźwięki mogą być wykorzystywane na różne sposoby w rehabilitacji.

Ultradźwięki są wykorzystywane nie tylko do diagnozowania schorzeń różnego typu oraz podglądania rozwoju dziecka w łonie matki, lecz mają także znaczenie lecznicze. Jeśli są zastosowane w odpowiedniej ilości, to wywołują one zmianę w tkankach – miejscową lub ogólną. Na pierwotne działanie ultradźwięków składają się działanie mechaniczne, cieplne i fizykochemiczne.

Działanie mechaniczne, zwane również mikromasażem, polega na wahaniu ciśnień w przebiegu fali. Działanie cieplne jest wynikiem wytworzenia się ciepła w tkankach i zależne jest od natężenia i czasu trwania ultradźwięków oraz od rodzaju tkanki poddanej zabiegowi. Działanie fizykochemiczne związane jest właściwościami fizycznymi tkanek i zależne głównie od natężenia ultradźwięków. Zmiany wtórne polegają na oddziaływaniu ultradźwięków na cały organizm, na przykład stymulowanie autonomicznego układu nerwowego.

Ultradźwięki dzięki swemu leczniczemu działaniu wywołują w organizmie wiele pozytywnych skutków biologicznych, takich jak działanie przeciwbólowe, zmniejszenie nieprawidłowego napięcia mięśniowego, hamowanie rozwoju stanów zapalnych, rozszerzanie naczyń krwionośnych, pomoc w tworzeniu substancji czynnych biologicznie. Metoda ta nie powinna być stosowana u osób z chorobą nowotworową oraz u osób z zaburzeniami krzepnięcia.

Wiele osób zastanawia się, czy ta metoda jest bezpieczna i czy nie oddziałują one szkodliwie na organizm. Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo, a aparatura do ultradźwięków jest sprawna, to nie ma najmniejszych obaw co do prawidłowości i nieszkodliwości tego leczenia.

Ultrasonografia pomocna w rehabilitacji

Ultrasonograf - badanie USG

USG to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta.

USG, czyli ultrasonografia kojarzona jest zwykle z badaniami kobiet w czasie ciąży, czyli podglądaniem maluszka w brzuchu matki. Tymczasem USG jest wykorzystywane nie tylko w ginekologii, lecz także w wielu innych dziedzinach medycyny, gdyż jest to badanie nieinwazyjne, czyli bezpieczne dla pacjenta, łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a pozwalające na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Badanie to pozwala między innymi na zdiagnozowanie urazów w obrębie tkanek miękkich (więzadła, torebki stawowe, kaletki maziowe, itp.), a także pokazuje przebyte urazy kości i stawów, uzupełniając obrazy uzyskane w badaniu RTG.

Najczęściej wykonywane badania za pomocą aparatu do USG to:
• USG stawu kolanowego,
• USG barku,
• USG stawu skokowego,
• USG mięśni.

Przebieg badania
Pacjent, któremu zalecono badanie USG narządów ruchu nie powinien się obawiać badania, gdyż jest ono bezbolesne i krótkie. Z tego też powodu badanie to można wykonać nawet u małych dzieci, które nie potrafią długo wytrwać w bezruchu. Pacjent powinien być ubrany luźno, aby dostęp do badanej części ciała był łatwy. Nie można wykonać badania u osób z opatrunkiem gipsowym oraz tych, które posiadają niewygojone rany. Lekarz radiolog, wykonując badanie, przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta i obserwuje obrazy wyświetlające się na ekranie monitora. Mogą one zostać zapisane bądź wydrukowane.

Zalety badania USG
Jak już wcześniej zostało podkreślone, dużą zaletą USG jest jego nieinwazyjność. Ultradźwięki nie są szkodliwe, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego. Może być stosowane u różnych pacjentów, także tych, którzy nie mogą poddać się badaniu tomografem komputerowym ze względu na metalowe implanty wewnątrz ciała. Pod kontrolą USG można wykonywać mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład celowane ostrzyknięcia środkiem przeciwzapalnym kaletek.