Metody fizjoterapeutyczne

leczenie uzdrowiskoweRehabilitacja medyczna nierozerwalnie łączy się także z fizjoterapią. Często te dwa pojęcia – choć mylnie – są używane wymiennie.  Rehabilitacja jest jednak pojęciem szerszym.  Z kolei fizjoterapia zajmuje się wykorzystaniem zjawiska oddziaływania różnorodnych bodźców na organizm człowieka.

Balneoterapia i klimatoterapia

Balneoterapia i klimatoterapia wykorzystują oddziaływanie natury na organizm ludzki. W  balneoterapii, zwanej także leczeniem uzdrowiskowym, wykorzystywane są wody lecznicze, a także borowiny. Może się ona łączyć z klimatoterapią, czyli leczeniem poprzez wykorzystanie zdrowego klimatu. W czasie leczenia uzdrowiskowego często wykorzystywane są różnorodne metody fizjoterapeutyczne dla osiągnięcia leczniczego efektu.

Hydroterapia

Wodolecznictwo, zwane także hydroterapią lub akwaterapią, polega na wykorzystaniu wody w celach leczniczych. Wykorzystuje się wodę w różnych stanach skupienia, także w postaci pary wodnej czy lodu. Woda w stanie ciekłym powinna zaś mieć odpowiednią temperaturę i ciśnienie.

Kinezyterapia

Kinezyterapia wykorzystuje lecznicze działanie ruchu na ciało. Podstawą kinezyterapii są różnorodne ćwiczenia, wykonywane samodzielnie lub przy wsparciu fizjoterapeuty. Z ruchem związana jest także terapia manualna, która usuwa przyczyny zaburzeń funkcji mięśni oraz masaż leczniczy.

Metody fizjoterapeutyczne często wykorzystywane są w ramach terapii skojarzonej, gdyż dzięki temu osiągnąć można lepsze efekty lecznicze. Celem fizjoterapii jest zaś doprowadzenie pacjenta do pełnej sprawności.

Balneoterapia

balneoterapia

Balneoterapia bazuje na właściwościach leczniczych wód mineralnych.

Balneoterapia blisko spokrewniona jest z hydroterapią, gdyż wykorzystuje lecznicze działanie wody, z tą różnicą, że w balneoterapii wykorzystuje się wody mineralne i najczęściej zabiegi tego typu stosuje się w sanatoriach w czasie leczenia uzdrowiskowego. Wody mineralne używane są nie tylko do kąpieli, okładów, lecz także do picia i inhalacji. Balneoterapia jest wykorzystywana w leczeniu bólów różnego pochodzenia. Z jej pomocą łagodzi się bóle zarówno bezpośrednio po urazach i operacjach, lecz także bóle związane z chorobami zwyrodnieniowymi.

Ma także dobroczynne działanie na metabolizm, a kąpiele i zabiegi z użyciem wody zmniejszają napięcie mięśniowe. Balneoterapia jest stosowana także w chorobach układu oddechowego, przy problemach laryngologicznych, a także w łagodzeniu skutków palenia papierosów. Działanie wód mineralnych ma zastosowanie również przy chorobach neurologicznych, takich jak nerwobóle, przeczulice czy porażenia nerwów obwodowych. Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest także alergikom, zwłaszcza w wieku dziecięcym i osobom, które zmagają się z otyłością.

Balneoterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo łatwo dostępna w miastach uzdrowiskowych, a ceny zabiegów nie są zbyt wysokie. Może być także zaordynowana przez lekarza na czas leczenia sanatoryjnego. Polecane jest także picie wód mineralnych, choć niektórych mogą one odpychać swoim smakiem i niebyt przyjemnym aromatem. W niektórych miastach, na przykład Rabce-Zdroju, Inowrocławiu czy Grudziądzu można skorzystać z tężni i pooddychać mikroklimatem, wytworzonym dzięki parowaniu wód mineralnych.

Neurolog Wawer – Centrum Medyczne Forus