Metody fizjoterapeutyczne
Rehabilitacja medyczna nierozerwalnie łączy się także z fizjoterapią. Często te dwa pojęcia – choć mylnie – są używane wymiennie. Rehabilitacja jest jednak pojęciem szerszym. Z kolei fizjoterapia zajmuje się wykorzystaniem zjawiska oddziaływania różnorodnych bodźców na organizm człowieka.
Balneoterapia i klimatoterapia
Balneoterapia i klimatoterapia wykorzystują oddziaływanie natury na organizm ludzki. W balneoterapii, zwanej także leczeniem uzdrowiskowym, wykorzystywane są wody lecznicze, a także borowiny. Może się ona łączyć z klimatoterapią, czyli leczeniem poprzez wykorzystanie zdrowego klimatu. W czasie leczenia uzdrowiskowego często wykorzystywane są różnorodne metody fizjoterapeutyczne dla osiągnięcia leczniczego efektu.
Hydroterapia
Wodolecznictwo, zwane także hydroterapią lub akwaterapią, polega na wykorzystaniu wody w celach leczniczych. Wykorzystuje się wodę w różnych stanach skupienia, także w postaci pary wodnej czy lodu. Woda w stanie ciekłym powinna zaś mieć odpowiednią temperaturę i ciśnienie.
Kinezyterapia
Kinezyterapia wykorzystuje lecznicze działanie ruchu na ciało. Podstawą kinezyterapii są różnorodne ćwiczenia, wykonywane samodzielnie lub przy wsparciu fizjoterapeuty. Z ruchem związana jest także terapia manualna, która usuwa przyczyny zaburzeń funkcji mięśni oraz masaż leczniczy.
Metody fizjoterapeutyczne często wykorzystywane są w ramach terapii skojarzonej, gdyż dzięki temu osiągnąć można lepsze efekty lecznicze. Celem fizjoterapii jest zaś doprowadzenie pacjenta do pełnej sprawności.
Balneoterapia
Balneoterapia blisko spokrewniona jest z hydroterapią, gdyż wykorzystuje lecznicze działanie wody, z tą różnicą, że w balneoterapii wykorzystuje się wody mineralne i najczęściej zabiegi tego typu stosuje się w sanatoriach w czasie leczenia uzdrowiskowego. Wody mineralne używane są nie tylko do kąpieli, okładów, lecz także do picia i inhalacji. Balneoterapia jest wykorzystywana w leczeniu bólów różnego pochodzenia. Z jej pomocą łagodzi się bóle zarówno bezpośrednio po urazach i operacjach, lecz także bóle związane z chorobami zwyrodnieniowymi.
Ma także dobroczynne działanie na metabolizm, a kąpiele i zabiegi z użyciem wody zmniejszają napięcie mięśniowe. Balneoterapia jest stosowana także w chorobach układu oddechowego, przy problemach laryngologicznych, a także w łagodzeniu skutków palenia papierosów. Działanie wód mineralnych ma zastosowanie również przy chorobach neurologicznych, takich jak nerwobóle, przeczulice czy porażenia nerwów obwodowych. Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest także alergikom, zwłaszcza w wieku dziecięcym i osobom, które zmagają się z otyłością.
Balneoterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo łatwo dostępna w miastach uzdrowiskowych, a ceny zabiegów nie są zbyt wysokie. Może być także zaordynowana przez lekarza na czas leczenia sanatoryjnego. Polecane jest także picie wód mineralnych, choć niektórych mogą one odpychać swoim smakiem i niebyt przyjemnym aromatem. W niektórych miastach, na przykład Rabce-Zdroju, Inowrocławiu czy Grudziądzu można skorzystać z tężni i pooddychać mikroklimatem, wytworzonym dzięki parowaniu wód mineralnych.
Neurolog Wawer – Centrum Medyczne Forus