Dlaczego osobom z problemami ruchowymi polecane są ćwiczenia na basenie?

rehabilitacja na basenie

Ćwiczenia na basenie mogą pomóc osobom z problemami ruchowymi.

Ćwiczenia na basenie polecane są praktycznie dla każdego: dla młodych i starszych, dla kobiet w ciąży, dla osób po urazach, dla osób z nadwagą. Co takiego ma w sobie woda, że jest dla nas bezpieczna? Przede wszystkim odciąża stawy, ponieważ nasze ciało w wodzie waży o wiele mniej, co za tym idzie te same ćwiczenia na sali gimnastycznej a w wodzie to dwie różne sprawy. Woda rozluźnia nasze ciało, mięśnie, stawia opór, więc w każde wykonywane ćwiczenie wkładamy wysiłek, jednakże nie narażamy naszych kości, stawów, mięśni.

Dodatkowo woda relaksuje, masuje nasze ciało. Ćwiczenia w wodzie polecane są nawet dla osób o słabej kondycji fizycznej. Regularne wykonywanie ćwiczeń ruchowym pomoże nam odzyskać siły, wzmocnić i usprawnić te części ciała, które wymagają rehabilitacji. Martwisz się, że nie umiesz pływać? Nie musisz. Możesz wykonywać ćwiczenia stojąc i trzymając się liny czy brzegu basenu, możesz także skorzystać ze specjalnych kamizelek – pasów, które będą sprawiały, że będziesz unosić się na wodzie. Nawet zwykłe brodzenie w wodzie do kolan, ud to już ćwiczenie dla naszych nóg, stawów.

Woda stawia opór, ćwiczymy więc nawet o tym nie wiedząc. Ćwiczenia w wodzie są bezpieczne, łatwe i przyjemne. Możemy się doskonale zrelaksować ćwicząc np. zataczanie kół nogą pod wodą. A wystarczy przyłożyć rękę do mięśni by zobaczyć, że one rzeczywiście pracują, napinają się, a my wcale nie czujemy bólu, wysiłku czy zmęczenia. Regularne ćwiczenia w wodzie sprawią, że w łatwy, szybki i przyjemny sposób odzyskamy sprawność i kondycję fizyczną.