Szanuj swój kręgosłup

ból plecówKręgosłup jest stelażem, który trzyma całe nasze ciało w pionie. Aby prawidłowo spełniał swoją rolę, przez całe życie powinien być w dobrej kondycji. Wszyscy jednak wiemy, że utrzymanie zdrowego kręgosłupa, to nie lada wyzwanie.

Problemy z lat dziecięcych

W wielu przypadkac problemy z kręgosłupem często zaczynają się już w dzieciństwie. Przyczyną może być na przykład zbyt szybkie pionizowanie dziecka, które może spowodować, że w przyszłości pojawią się wady postawy. Zdrowemu kręgosłupowi nie sprzyja sadzanie dziecka, które nie jest do tego gotowe, a także wkładanie dziecka do chodzika. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym także należy zadbać o kręgosłup. Przede wszystkim dziecko powinno mieć odpowiednio dobrany plecak, a także należy zwracać uwagę na zachowanie prawidłowej postawy przez dziecko.

Zbyt duży ciężar jest szkodliwy

Przenosząc czy przesuwając ciężkie przedmioty należy pamiętać, by robić to prawidłowo. Zbyt duży ciężar podniesiony gwałtownie może spowodować uszkodzenie kręgosłupa, zaś stałe dźwiganie ciężkich rzeczy może prowadzić do zwyrodnień. Warto także pamiętać o utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, gdyż znaczna nadwaga także może powodować problemy z kręgosłupem.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruch to zdrowie, także dla naszego kręgosłupa, zwłaszcza jeżeli mamy siedzącą pracę. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna wpływa na nasze ogólne samopoczucie, a także na odżywienie kaletek stawowych i krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami. Warto wybrać takie dyscypliny jak na przykład pływanie. Jeżeli pojawią się problemy z kręgosłupem, wówczas z pomocą przyjdzie fizjoterapia, a także inne dziedziny rehabilitacji.

Najczęstsze przyczyny bóli kręgosłupa

ból plecówBól kręgosłupa jest jedną z częstych dolegliwości współczesnego człowieka. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy w trakcie pracy, bierny odpoczynek, nadwaga i ogólnie siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu różnorodnych chorób kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą być spowodowane zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji, dlatego też często dotykają one osoby wykonujące pracę biurową. Jeżeli dołożyć do tego małą ilość aktywności fizycznej po pracy, to może się okazać, że nasz kręgosłup odmówi nam posłuszeństwa. Ruchomość stawów kręgosłupa zależna jest od obecności w nich płynu maziowego, który minimalizuje tarcie poszczególnych części stawu. Przy niskiej aktywności fizycznej i pracy ciągle w tej samej pozycji płyn maziowy zanika.  Brak ruchu powoduje także osłabienie mięśni kręgosłupa, których zadaniem jest jego stabilizacja.

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba, związana ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Dyski, które są umieszczone pomiędzy kręgami ulegają degeneracji, a w efekcie mogą się przemieścić, powodując silny ból, a w niektórych przypadkach nawet ograniczenie ruchomości. Dyskopatia jest związana z małą ilością ruchu – aby krążki międzykręgowe były odpowiednio odżywione, niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna. Dyskopatii sprzyja także nadwaga, wady postawy oraz przebyte wcześniej urazy kręgosłupa.

Przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa może być wiele. Wśród innych wymienić można także zmian spowodowane osteoporozą, rwę kulszową czy nieleczone wady postawy. W przypadku zaobserwowania często powtarzających się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z fizjoterapia anin.