Jak uniknąć bólu pleców?

ból pleców

Ból pleców może się pojawić przy siedzącym trybie życia.

W dzisiejszych czasach schorzenia kręgosłupa stały się plagą nawet wśród osób młodych. Szybki postęp technologiczny sprawił, że wiele czynności dotychczas wykonywanych własnoręcznie, obecnie wykonują za nas maszyny. Z tego też powodu rzadziej się ruszamy. Nawet odpoczynek wybierany przez nas jest bierny: gramy w gry komputerowe czy oglądamy telewizję. Również praca, najczęściej biurowa przed komputerem powoduje, że możemy mieć problemy z bólem pleców.

Głównym zadaniem kręgosłupa jest podtrzymywanie ciała oraz umożliwienie jego ruchomości. Ponadto chroni on organy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Prawidłowy kręgosłup nie jest prosty, lecz ma trzy naturalne krzywizny, tworzące esowaty kształt. Dzięki takiej budowie jest wytrzymalszy. Ważnym elementem kręgosłupa są krążki międzykręgowe. Ulegają one degeneracji, kiedy zbyt długo pozostajemy w pozycji siedzącej, gdyż są najlepiej odżywione, kiedy są w ruchu. Dla zdrowego kręgosłupa ważne są także silne mięśnie, otaczające kręgosłup. Co więc można zrobić, aby uniknąć bólu pleców?

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej porcji ruchu: wybierać schody zamiast windy, do pracy przyjechać na rowerze zamiast samochodem, a po pracy wybrać się na spacer lub basen niż oglądać telewizję. W trakcie pracy w pozycji siedzącej warto co godzinę zrobić sobie krótką przerwę i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Aby kręgosłup nie bolał należy także uważać przy wykonywaniu różnych czynności, na przykład podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Aktywny i zdrowy styl życia zagwarantuje nam silny kręgosłup.

Fizjoterapeuta Anin – Centrum Medyczne Forus