Jak zadbać o zdrowe stawy?

kolanoProblemy ze stawami to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Co więcej – ból i zwyrodnienia stawów dotykają nie tylko osoby w podeszłym wieku, lecz także i osoby młode. Czy istnieją sposoby na poprawę stanu naszych stawów?

Główne przyczyny bólów stawów

Najczęstszą przyczyną bólu stawów są problemy o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz bóle wynikające z urazu. Choroby zwyrodnieniowe dotykają zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Dolegliwości dotykają zwłaszcza te stawy, które są eksploatowane najintensywniej – czyli stawy kręgosłupa, stawy kolanowe oraz stawy biodrowe.

Jak utrzymać sprawność chrząstki stawowej?

Chrząstka stawowa to element, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Zużywanie się chrząstki jest procesem naturalnym, które jednak może postępować szybciej na przykład w wyniku przeciążenia stawów bądź też występowania mikrourazów. Czynniki przyśpieszające zużycie chrząstki to między innymi nadwaga lub otyłość, a także wyczynowe uprawianie sportów. W przypadku występowania choroby zwyrodnieniowej chrząstka ulega stopniowej degeneracji, wywołując dolegliwości bólowe.

Wzmocnij swoje stawy

Zdrowy styl życia jest ważny także dla naszych stawów. Ważna jest regularna aktywność fizyczna, wykonywana w sposób prawidłowy. U osób, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów, zalecana jest zwłaszcza gimnastyka w wodzie oraz kinezyterapia. Ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, aby nie zaszkodzić sobie. Ważna jest także odpowiednia suplementacja, która wzmocni chrząstkę stawową.

Reumatyzm

reumatyzm

Choroby reumatyczne mogą dotykać także młodych ludzi.

Wiele starszych osób narzeka na reumatyzm. Tymczasem okazuje się, że może on pojawić się nawet u małych dzieci. Po pierwsze – należy wyjaśnić, że reumatyzm jest potocznym określeniem chorób reumatycznych. Reumatyzm, rozumiany jako choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle dotyka osób w starszym wieku, jednak choroby reumatyczne mogą pojawić się także u osób młodszych. Chorobą reumatyczną jest na przykład zespół cieśni nadgarstka, zwykle występujący u osób często i długo pracujących na komputerze.

Choroby reumatyczne zasadniczo można podzielić na trzy grupy: choroby niezapalne, obejmujące zwyrodnienia stawów, zespoły bólowo-przeciążeniowe, które mogą dotykać młodszych osób, a także na choroby zapalne, czyli choroby objawiające się stanem zapalnym tkanki łącznej. Część chorób reumatoidalnych należy do grupy chorób autoimmunologicznych, dlatego też nie można mówić w tym przypadku o profilaktyce. Jeśli w rodzinie występowały choroby reumatyczne, to jest duża szansa, że pojawią się w kolejnych pokoleniach, gdyż część z nich jest warunkowana genetycznie.

Przy podejrzeniu chorób reumatycznych należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli zajdzie taka konieczność, to skieruje on pacjenta do reumatologa. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, u których ból i obrzęk stawów trwają powyżej 6 tygodni i nie zmniejszają się przy zastosowaniu leczenia objawowego. Leczenie chorób reumatycznych zwykle dąży do poprawy ruchomości stawu i zapobiegania niepełnosprawności. Często zdarza się tak, że pacjent będzie się leczył do końca życia, gdyż choroby reumatyczne co jakiś czas ulegają zaostrzeniu.

Reumatologia Wawer – Centrum Medyczne Forus