Peloidoterapia – okłady borowinowe

okłady borowinowe

Okłady borowinowe mają dobroczynny wpływ na cały organizm.

W peloidoterapii stosuje się peloidy, czyli utwory geologiczne, które po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą służą do okładów lub też kąpieli. Z greckiego „pelos” oznacza błoto, dlatego też najczęściej osoby poddawane tej kuracji wyglądają po prostu jak wysmarowane błotem. Nie jest to jednak zwykłe błoto, gdyż do okładów wykorzystywane są między innymi borowina, szlamy wodne, muły wulkaniczne, glinki, lessy i kredy. Przyjrzyjmy się bliżej peloidoterapii z zastosowaniem okładów borowinowych.

Borowina to muł torfiasty o dużej zawartości humusu, który jest mieszany z wodą do otrzymania odpowiedniej konsystencji, a następnie nakładany na ciało, po czym pacjenta owija się płótnem, ceratą i kocem. Terapia przy pomocy okładów borowinowych polecana jest wszystkim osobom, które walczą z chorobami skóry, chorobami ginekologicznymi, zmagają się z chorobami narządów ruchu lub kręgosłupa, a także przy nieżycie żołądka czy niedokrwieniu kończyn.

Borowina ma działanie lecznicze z powodu współdziałania czynników cieplnych, mechanicznych i chemicznych. Termoterapia przy użyciu borowiny polega na powolnym i stopniowych oddawaniu ciepła, przy jednoczesnym zmieszczeniu odczuwania ciepła, wiążącym się z komfortem pacjenta. Działanie mechaniczne polega na nacisku papki borowinowej na ciało i mikromasażu, który dokonuje się w czasie kąpieli borowinowych. Z kolei oddziaływanie chemiczne polega na wykorzystywaniu różnorodnych substancji zawartych w borowinie, takich jak kwasy huminowe czy żywice i woski. Pierwszoplanową rolę odgrywa jednak efekt cieplny, powodujący przekrwienie.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus