Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może dotykać nawet osób młodych.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa pojawia się najczęściej w starszym wieku, jednak także osoby po 20 roku życia mogą się na nią zachorować. Po 60 roku życia aż 60% osób zmaga się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Oprócz wieku jest wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na jej pojawienie się. Należą do nich przede wszystkim czynniki etniczne i wrodzone, a także nieprawidłowości w biomechanice stawu, nadwaga, duża masa kostna czy poziom hormonów. Nie bez wpływu pozostaje także aktywność fizyczna oraz wykonywany zawód.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa polega na przedwczesnym zużywaniu się i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw. Jej przyczyny nie są do końca znane, a wpływ może mieć szereg różnych czynników wymienionych powyżej. Zmiany mogą dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. Leczenie choroby zwyrodnieniowej opiera się na trzech filarach: zachowaniu odpowiedniego stylu życia (unikanie nadwagi, umiarkowana aktywność fizyczna, itp.), leczeniu farmakologicznym oraz rehabilitacji.

W chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa podstawę rehabilitacji stanowi kinezyterapia, wspomagana metodami fizykoterapeutycznymi. Pacjentowi mogą zostać zalecone masaże lecznicze, hydroterapia, peloidy borowinowe, termoterapia (stosowane jest zarówno zimno, jak i ciepło) oraz elektroterapia. Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje pozytywnymi efektami i poprawą jakości życia, to konieczne może okazać się leczenie operacyjne, aby uwolnić pacjenta od bólu i umożliwić mu powrót do codziennego funkcjonowania.

Reumatologia Warszawa – Centrum Medyczne Forus