Jak zadbać o zdrowe stawy?

kolanoProblemy ze stawami to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Co więcej – ból i zwyrodnienia stawów dotykają nie tylko osoby w podeszłym wieku, lecz także i osoby młode. Czy istnieją sposoby na poprawę stanu naszych stawów?

Główne przyczyny bólów stawów

Najczęstszą przyczyną bólu stawów są problemy o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz bóle wynikające z urazu. Choroby zwyrodnieniowe dotykają zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Dolegliwości dotykają zwłaszcza te stawy, które są eksploatowane najintensywniej – czyli stawy kręgosłupa, stawy kolanowe oraz stawy biodrowe.

Jak utrzymać sprawność chrząstki stawowej?

Chrząstka stawowa to element, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Zużywanie się chrząstki jest procesem naturalnym, które jednak może postępować szybciej na przykład w wyniku przeciążenia stawów bądź też występowania mikrourazów. Czynniki przyśpieszające zużycie chrząstki to między innymi nadwaga lub otyłość, a także wyczynowe uprawianie sportów. W przypadku występowania choroby zwyrodnieniowej chrząstka ulega stopniowej degeneracji, wywołując dolegliwości bólowe.

Wzmocnij swoje stawy

Zdrowy styl życia jest ważny także dla naszych stawów. Ważna jest regularna aktywność fizyczna, wykonywana w sposób prawidłowy. U osób, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów, zalecana jest zwłaszcza gimnastyka w wodzie oraz kinezyterapia. Ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, aby nie zaszkodzić sobie. Ważna jest także odpowiednia suplementacja, która wzmocni chrząstkę stawową.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka osób w różnym wieku.

Wiele osób skarży się na problemy ze stawami. Co warte zauważenia, problem ten nie dotyczy tylko osób starszych. U coraz liczniejszej grupy młodych osób diagnozowana jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dochodzi do niej poprzez uszkodzenie jakości i ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu. Kiedy ulega ona uszkodzeniu, może dojść także do uszkodzenia innych struktur, które budują staw. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Na niektóre z nich mamy wpływ, więc możemy w jakiś sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Przykładowo osoby z nadwagą należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia tej choroby, dlatego warto dbać o to, by nasza waga była prawidłowa. Również ogólna kondycja fizyczna jest ważna, ponieważ warunkuje dobre funkcjonowanie mięśni naszego ciała. Należy zwracać także uwagę na czynniki ryzykowne, które mogą spowodować uszkodzenie chrząstki: uprawianie sportów czy pracę w środowisku, w którym występują drgania.

O wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej stawów mogą świadczyć między innymi następujące objawy: ból, zwłaszcza przy rozpoczynaniu ruchu, ograniczenie ruchomości stawu, trzeszczenie, a także sztywność, występująca po dłuższym czasie nieruchomości, na przykład po nocnym odpoczynku. Leczenie choroby zwyrodnieniowej polega głównie na złagodzeniu dolegliwości bólowych, tak, by umożliwić normalne funkcjonowanie. Zwykle jednak choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje wraz z wiekiem.

Reumatologia Warszawa – Centrum Medyczne Forus