Najczęstsze przyczyny bóli kręgosłupa

ból plecówBól kręgosłupa jest jedną z częstych dolegliwości współczesnego człowieka. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy w trakcie pracy, bierny odpoczynek, nadwaga i ogólnie siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu różnorodnych chorób kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą być spowodowane zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji, dlatego też często dotykają one osoby wykonujące pracę biurową. Jeżeli dołożyć do tego małą ilość aktywności fizycznej po pracy, to może się okazać, że nasz kręgosłup odmówi nam posłuszeństwa. Ruchomość stawów kręgosłupa zależna jest od obecności w nich płynu maziowego, który minimalizuje tarcie poszczególnych części stawu. Przy niskiej aktywności fizycznej i pracy ciągle w tej samej pozycji płyn maziowy zanika.  Brak ruchu powoduje także osłabienie mięśni kręgosłupa, których zadaniem jest jego stabilizacja.

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba, związana ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Dyski, które są umieszczone pomiędzy kręgami ulegają degeneracji, a w efekcie mogą się przemieścić, powodując silny ból, a w niektórych przypadkach nawet ograniczenie ruchomości. Dyskopatia jest związana z małą ilością ruchu – aby krążki międzykręgowe były odpowiednio odżywione, niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna. Dyskopatii sprzyja także nadwaga, wady postawy oraz przebyte wcześniej urazy kręgosłupa.

Przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa może być wiele. Wśród innych wymienić można także zmian spowodowane osteoporozą, rwę kulszową czy nieleczone wady postawy. W przypadku zaobserwowania często powtarzających się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z fizjoterapia anin.