Choroby reumatyczne

choroba zwyrodnieniowa stawówReumatyzm to potoczne określenie szerokiego spektrum chorób o charakterze reumatycznym, które powodują ograniczenie ruchomości osoby chorej. Choroby reumatyczne dotykają duży odsetek osób w podeszłym wieku, lecz także coraz częściej zdarzają się również u osób młodszych.

Przyczyny chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy atakuje własne komórki, co prowadzi do trwałego stanu zapalnego. Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną chorób reumatycznych. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć przebyte infekcje, czynniki genetyczne, a także niektóre leki.

Jak rozpoznać choroby reumatyczne?

Większość chorób reumatycznych objawia się utrudnioną ruchomością w obrębie zajętego stawu. W zależności od rodzaju choroby objawy mogą być zróżnicowane. Na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się silnym bólem przy obciążeniu, strzykaniem i trzaskami w stawach. Z kolei reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się poranną sztywnością stawów i zwykle dotyka obrębu małych stawów.

Rehabilitacja w chorobach reumatycznych

Leczenie chorób reumatycznych jest dobierane indywidualnie do pacjenta, ze względu na dużą różnorodność objawów. Bardzo ważną rolę w leczeniu chorób reumatycznych odgrywa rehabilitacja, zwłaszcza ruchowa. Kinezyterapia, prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty zwiększa możliwości ruchowe pacjenta. Wsparciem kinezyterapii są także metody fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, laseroterapia czy magnetoterapia. Regularnie prowadzona fizjoterapia poprawia ruchomość i spowalnia postęp choroby.

 

Reumatyzm

reumatyzm

Choroby reumatyczne mogą dotykać także młodych ludzi.

Wiele starszych osób narzeka na reumatyzm. Tymczasem okazuje się, że może on pojawić się nawet u małych dzieci. Po pierwsze – należy wyjaśnić, że reumatyzm jest potocznym określeniem chorób reumatycznych. Reumatyzm, rozumiany jako choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle dotyka osób w starszym wieku, jednak choroby reumatyczne mogą pojawić się także u osób młodszych. Chorobą reumatyczną jest na przykład zespół cieśni nadgarstka, zwykle występujący u osób często i długo pracujących na komputerze.

Choroby reumatyczne zasadniczo można podzielić na trzy grupy: choroby niezapalne, obejmujące zwyrodnienia stawów, zespoły bólowo-przeciążeniowe, które mogą dotykać młodszych osób, a także na choroby zapalne, czyli choroby objawiające się stanem zapalnym tkanki łącznej. Część chorób reumatoidalnych należy do grupy chorób autoimmunologicznych, dlatego też nie można mówić w tym przypadku o profilaktyce. Jeśli w rodzinie występowały choroby reumatyczne, to jest duża szansa, że pojawią się w kolejnych pokoleniach, gdyż część z nich jest warunkowana genetycznie.

Przy podejrzeniu chorób reumatycznych należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli zajdzie taka konieczność, to skieruje on pacjenta do reumatologa. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, u których ból i obrzęk stawów trwają powyżej 6 tygodni i nie zmniejszają się przy zastosowaniu leczenia objawowego. Leczenie chorób reumatycznych zwykle dąży do poprawy ruchomości stawu i zapobiegania niepełnosprawności. Często zdarza się tak, że pacjent będzie się leczył do końca życia, gdyż choroby reumatyczne co jakiś czas ulegają zaostrzeniu.

Reumatologia Wawer – Centrum Medyczne Forus

Rehabilitacja w chorobach reumatycznych

reumatyzm

Choroby reumatyczne wiążą się ze stopniowym utrudnieniem ruchomości pacjenta. Atakują one stawy, więc bardzo ważnym elementem

leczenia chorób reumatycznych jest zachowanie odpowiedniej ruchomości, która pozwoli na rozruszanie stawów zaatakowanych chorobą.

Kinezyterapia w chorobach reumatycznych

Lekarz po stwierdzeniu jednej z wielu chorób reumatycznych może zalecić rehabilitację. Dzięki niej pacjent będzie mógł zachować odpowiednią ruchomość i nie dopuścić do rozwoju choroby. Najczęściej zalecaną metodą rehabilitacji w chorobach reumatycznych jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Metoda ta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, może się różnić. Ćwiczenia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta pod okiem rehabilitanta lub też w przypadku bardziej zaawansowanej choroby reumatycznej, mocno utrudniającej poruszanie się, mogą one być wykonywane przy wsparciu rehabilitanta. Często gimnastyka lecznicza może być połączona z krioterapią, czyli leczeniem z wykorzystaniem zimna.

Fizykoterapia

Inną metodą rehabilitacji w chorobach reumatycznych jest fizykoterapia, czyli terapia polegająca na wykorzystaniu różnorodnych bodźców pochodzenia naturalnego lub wytwarzanych przez specjalne urządzenia. Do metod fizykoterapeutycznych można zaliczyć między innymi wspomnianą wcześniej krioterapię, która jest częścią termoterapii. Inne metody to także rehabilitacja przy użyciu ultradźwięków, z wykorzystaniem wody czy okładów borowinowych, a także magnetoterapia czy elektroterapia.