Wpływ termoterapii na powrót do zdrowia

termoterapia

Ciepłolecznictwo ma wiele zastosowań w rehabilitacji, podobnie jak krioterapia.

Termoterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii i wykorzystuje działanie temperatury na ludzki organizm. W przypadku dostarczania organizmowi ciepła, nazywana jest ciepłolecznictwem, wykorzystanie zimna nazywane jest zimnolecznictwem, gdzie szczególną formą jest krioterapia. Termoterapia ma działanie przeciwbólowe, prowadzi do rozluźnienia mięśni. Może być także stosowana w stanach zapalnych, przy czym ostre stany zapalne wymagają użycia zimna, zaś stany przewlekłe ciepła.

Zastosowanie ciepła w rehabilitacji prowadzi do przekrwienia, zwiększa metabolizm komórki oraz poprawia jej trofikę, czyli odżywianie. Dzięki ciepłu zwiększa się także produkcja mazi stawowej i poprawia rozciągliwość kolagenowej tkanki łącznej. Z kolei dzięki zastosowaniu zimna zmniejszają się obrzęki, zwalnia proces przemiany materii i zmniejsza się pobudliwość włókien nerwowych. Zimno ma także wpływ na napięcie mięśniowe – krótki czas zastosowania bodźca zimna zwiększa napięcie mięśniowe, a długi czas oddziaływania zimnem zmniejsza je.

Termoterapia stosowana jest w różnych schorzeniach. Znajduje zastosowanie między innymi w bólach mięśniowych, chorobach reumatycznych stawów, a także chorobach narządów ruchu. Ciepłolecznictwo stosowane jest także przy chorobach zwyrodnieniowych i działa pozytywnie na regenerację nerwów. Zimno z kolei wykorzystywane jest w chorobach układu nerwowego, chorobach układu pokarmowego, a także chorobach układu krążenia. Termoterapia może być łączona z innymi dziedzinami: światłolecznictwem, hydroterapią czy peloidami.

Fizjoterapeuta Wawer – Centum Medyczne Forus