Wady postawy – zmora naszych czasów?

W dzisiejszych czasach większość dzieci ma wady postawy. Spowodowane jest to dużą ilością czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem, biernym wypoczynkiem, a także nadwagą, która występuje u coraz mniejszych dzieci.

Co warto wiedzieć o wadach postawy?

Na postawę dziecka należy zwracać uwagę od najmłodszych lat. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zauważone przez lekarza w czasie bilansów, które odbywają się co dwa lata. W czasie bilansu lekarz powinien sprawdzić prawidłowość postawy, a także skierować dziecko na gimnastykę korekcyjną, aby jak najwcześniej rozpocząć pracę nad prawidłową postawą.

Do wad postawy należą wszelkie skrzywienia kręgosłupa, kifoza, lordoza, skolioza, odstające łopatki czy okrągłe plecy. Im szybciej wady te zostaną zauważone i podjęta zostanie rehabilitacja, tym większa szansa, że wadę uda się skorygować. W przypadku głębokich wad postawy, niekiedy konieczne może być nawet leczenie operacyjne.

Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna ma na celu skorygowanie wady postawy, a także zmianę sposobu myślenia dziecka o swojej postawie na bardziej świadomy. Dawniej zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywały się w szkołach nieodpłatnie, dziś zaś rodzice dzieci z wadami postawy muszą szukać gimnastyki korekcyjnej w gabinetach fizjoterapeutów. W przypadku dziecka, u którego występuje wada postawy, ważne jest wczesne rozpoczęcie stosowania gimnastyki korekcyjnej, aby nie dopuścić do pogłębienia się wady. W tym celu stosuje się nie tylko gimnastykę korekcyjną, lecz także i inne metody rehabilitacji, takie jak na przykład hydroterapię (ćwiczenia w wodzie) czy kinezyterapia.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko ma wady postawy, to warto skonsultować się z rehabilitantem oraz lekarzem, którzy  zaproponują odpowiedni zestaw ćwiczeń. Rehabilitant pokaże prawidłowy sposób wykonania ćwiczeń, a także będzie ćwiczyć z dzieckiem, dla osiągnięcia lepszego efektu terapeutycznego.

Czy warto korzystać z kinezyterapii?

kinezyterapiaWiele osób po przebytych udarach, wylewach bądź urazach ma problem z podjęciem na nowo decyzji, dotyczącej powrotu do normalnej aktywności fizycznej. Tymczasem fizjoterapia wawer po takich zdarzeniach często opiera się na kinezyterapii, czyli gimnastyce leczniczej. Warto pamiętać o tym, że ćwiczenia w ramach rehabilitacji należy wykonywać z doświadczonym fizjoterapeutą, by przyniosły one efekt leczniczy.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to metoda rehabilitacji leczniczej, w której podstawowym sposobem przywracania do zdrowia są ćwiczenia fizyczne. Mają one na celu przywrócenie pełnej bądź maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej, która została utracona na skutek wypadku czy choroby. Gimnastyka lecznicza, bo tak inaczej nazywana jest kinezyterapia, często jest stosowana także w połączeniu z innymi metodami rehabilitacji, na przykład krioterapią, hydroterapią czy laseroterapią. W połączeniu z innymi metodami można bowiem osiągnąć lepsze efekty rehabilitacyjne niż przy zastosowaniu tylko kinezyterapii. Jej elementy są także wykorzystywane w gimnastyce korekcyjnej, mającej na celu przywracanie właściwej postawy przy wadach postawy.

Dlaczego warto korzystać z kinezyterapii?

Kinezyterapia jest metodą rehabilitacji, którą można stosować u każdego, od najmłdoszych do najstarszych pacjentów. Ma również zastosowanie w przypadku rehabilitacji osób niepełnosprawnych, ponieważ rehabilitant może wykonywać ćwiczenia bierne, mające wpływ na lepszy stan osoby leżącej. Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń można poprawić stan chorego, zaś w połączeniu z innymi metodami szybciej osiągnie się zamierzony efekt.

Wśród ćwiczeń w zakresie kinezyterapii wymienić można ćwiczenia metodą Sling-Exercice-Therapy, ćwiczenia redresyjne, ćwiczenia z zastosowaniem wyciągów, masaże lecznicze, a także terapię manualną w obrębie kręgosłupa i stawów.

Gimnastyka korekcyjna

gimnastyka korekcyjnaWielu osobom gimnastyka korekcyjna kojarzy się ze szkołą i nudnymi ćwiczeniami. Choć obecnie w wielu szkołach nie ma już gimnastyki korekcyjnej, to jednak warto wiedzieć, że są to zajęcia niezwykle korzystne dla dzieci.

Zadania gimnastyki korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna tp specyficzna forma ćwiczeń, zalecana dzieciom, które mają wady postawy, aby przy wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych pracowały one nad nie tylko nad prawidłową postawą, lecz także i nad wzmocnieniem całego ciała. W dzisiejszych czasach wiele dzieci ma wady postawy wynikające ze zbyt długiego przesiadywania przed komputerem czy telewizorem. Dodatkowo wady mogą się pogłębiać przy zbyt małej aktywności fizycznej. Choć w szkołach tygodniowo są co najmniej 3 godziny wychowania fizycznego, to jednak rzadko wykonuje się na nich ćwiczenia korekcyjne. Powodem jest to, że gimnastyka korekcyjna powinna być dopasowana do rodzaju wady, a na zajęciach wychowania fizycznego nie jest to możliwe. Gimnastyka korekcyjna wyrabia nawyk trzymania prawidłowej postawy ciała w codziennym życiu.

Ćwiczenia w domu czy z fizjoterapeutą?

Jeżeli lekarz pediatra zalecił dziecku gimnastykę korekcyjną, wówczas warto rozejrzeć się za sprawdzonym fizjoterapeutą, który mógłby takie ćwiczenia poprowadzić. W niektórych miejscowościach można skorzystać z ćwiczeń w małych, kilkuosobowych grupach, które mają tę samą wadę postawy, na przykład lordozę czy skoliozę. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt zajęć może być nieco niższy niż w przypadku ćwiczenia tylko z pacjenta z fizjoterapeutą. Przewagą tego drugiego rozwiązania jest fakt, że przez cały czas trwania zajęć gimnastyki korekcyjnej fizjoterapeuta anin poświęca czas tylko jednej osobie, nie dzieląc swojej uwagi pomiędzy kilku pacjentów. Gimnastyka korekcyjna tylko z rehabilitantem pozwala także na wykonywanie większej ilości ćwiczeń, wymagających zastosowania różnych sprzętów.

Dlaczego osobom z problemami ruchowymi polecane są ćwiczenia na basenie?

rehabilitacja na basenie

Ćwiczenia na basenie mogą pomóc osobom z problemami ruchowymi.

Ćwiczenia na basenie polecane są praktycznie dla każdego: dla młodych i starszych, dla kobiet w ciąży, dla osób po urazach, dla osób z nadwagą. Co takiego ma w sobie woda, że jest dla nas bezpieczna? Przede wszystkim odciąża stawy, ponieważ nasze ciało w wodzie waży o wiele mniej, co za tym idzie te same ćwiczenia na sali gimnastycznej a w wodzie to dwie różne sprawy. Woda rozluźnia nasze ciało, mięśnie, stawia opór, więc w każde wykonywane ćwiczenie wkładamy wysiłek, jednakże nie narażamy naszych kości, stawów, mięśni.

Dodatkowo woda relaksuje, masuje nasze ciało. Ćwiczenia w wodzie polecane są nawet dla osób o słabej kondycji fizycznej. Regularne wykonywanie ćwiczeń ruchowym pomoże nam odzyskać siły, wzmocnić i usprawnić te części ciała, które wymagają rehabilitacji. Martwisz się, że nie umiesz pływać? Nie musisz. Możesz wykonywać ćwiczenia stojąc i trzymając się liny czy brzegu basenu, możesz także skorzystać ze specjalnych kamizelek – pasów, które będą sprawiały, że będziesz unosić się na wodzie. Nawet zwykłe brodzenie w wodzie do kolan, ud to już ćwiczenie dla naszych nóg, stawów.

Woda stawia opór, ćwiczymy więc nawet o tym nie wiedząc. Ćwiczenia w wodzie są bezpieczne, łatwe i przyjemne. Możemy się doskonale zrelaksować ćwicząc np. zataczanie kół nogą pod wodą. A wystarczy przyłożyć rękę do mięśni by zobaczyć, że one rzeczywiście pracują, napinają się, a my wcale nie czujemy bólu, wysiłku czy zmęczenia. Regularne ćwiczenia w wodzie sprawią, że w łatwy, szybki i przyjemny sposób odzyskamy sprawność i kondycję fizyczną.

Odpowiednia rozgrzewka chroni przed urazami

rozgrzewka

Przed ćwiczeniami powinna być rozgrzewka.

Podczas różnego rodzaju ćwiczeń, bardzo często dochodzi do urazów.  Jednym z powodów ich powstania jest brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym.  Czym jest odpowiednia rozgrzewka? Rozgrzewka jest to seria prostych ćwiczeń fizycznych, które „rozgrzewają mięśnie”, uelastyczniają je, zwiększają wytrzymałość i przygotowują organizm na wysiłek. Bardzo ważne, aby podczas rozgrzewki zaangażowane były wszystkie parte ciała, a ćwiczenia były wykonywane porządnie.

Rozgrzewając mięśnie, musimy pamiętać o dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które najpierw rozgrzeją i rozruszają, a następnie rozciągną i rozluźnią  nasze ciało. Właściwie ukrwione i przygotowane mięśnie są gotowe do podjęcia większej aktywności. Warto pamięć, że po wykonaniu ćwiczeń wstępnych długość mięśni może zwiększyć się nawet do 15%.

Rozgrzewka nie musi trwać długo, a nawet nie powinna. Wystarczy, że przed treningiem właściwym wykonamy 15-minutową rozgrzewkę, a niebezpieczeństwo wystąpienia urazu będzie o wiele mniejsze, gdyż jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności organizmu. Po wykonaniu wstępnych ćwiczeń możemy przejść do bardziej intensywnego wysiłku, po którym obowiązkowe jest rozciąganie.  Niestety wiele ludzi (zwłaszcza początkujących) zapomina lub świadomie pomija rozgrzewkę i rozciąganie, gdyż szkoda im czasu na te ćwiczenia i wolą od razu przejść do właściwego treningu, co niestety bardzo często, kończy się kontuzją czy urazem, który nie dosyć, że powoduje ból, to uniemożliwia też kolejne treningi.

Strona 1 z 212