Zadbaj o codzienną porcję aktywności fizycznej

aktywność fizyczna

Nie tylko lato to czas na aktywność całej rodziny.

Choć jesienna aura zwykle nie zachęca do aktywności fizycznej, to warto się przełamać i zamiast spędzać jesienne wieczory przed telewizorem,  ruszyć na spacer, pójść na basen czy poćwiczyć na siłowni. Wydawać by się mogło, że każdy dorosły, świadomy Polak zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia ilość aktywności fizycznej na co dzień gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak jest wiele osób, które zaniedbują regularną aktywność, przedkładając ją nad bierny wypoczynek.  Aktywności fizycznej nie sprzyja także pęd życia – ciągły pośpiech, stres, gonienie jednej sprawy za drugą. Z tego powodu wybieramy bierny odpoczynek – oglądanie telewizji czy grę na komputerze.

Tymczasem codzienna porcja aktywności fizycznej jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ostatnio dużą popularnością cieszy się bieganie. Coraz więcej osób biega dla zdrowia, choć warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem przygody z  bieganiem najlepiej jest udać się do lekarza i przebadać dokładnie. Czasami bowiem bieganie może ujawnić problemy zdrowotne, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Warto również zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim o właściwe buty.

Dużym powodzeniem cieszą się także ćwiczenia fitness, które można wykonywać w domu. W Internecie znaleźć można wiele ciekawych filmików o różnym stopniu trudności. Warto jednak pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na regenerację, więc jeden dzień w tygodniu powinien być poświęcony odpoczynkowi. Ćwiczenia fizyczne powinny  także współgrać ze zdrową, zbilansowaną dietą.

Komu bieganie przyniesie korzyści, a komu zaszkodzi?

bieganie

Bieganie jest jedną z często wybieranych form aktywności.

Bieganie jako sposób aktywności od pewnego czasu stało się bardzo modne. Coraz więcej osób zaczyna biegać, zwiększa się liczba osób, które startują w różnego rodzaju maratonach, półmaratonach i innych biegach. Biega się po plaży i biega się po górach. Warto więc zastanowić się, czy faktycznie bieganie jest aktywnością fizyczną dla każdego? Prawdą jest, że ruch to zdrowie, jednakże należy pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem.

Jest to ważne, ponieważ niektóre schorzenia wykluczają bieganie czy inne sporty. Wybierając bieganie jako swoją aktywność fizyczną warto pamiętać, że podstawą są dobre buty, które zamortyzują wstrząsy następujące w wyniku kontaktu z podłożem. Biegać mogą wszyscy, którzy mają na to ochotę, jednak niektóre grupy osób koniecznie powinny skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningów biegania. W tej grupie powinny znaleźć się osoby z chorobami serca, cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca czy nadciśnieniem. Nie są to bezwzględne przeciwwskazania, jednak wymagają konsultacji lekarskiej.

Choć bieganie jest wskazywane jako sposób na schudnięcie, to jednak osoby o dużej nadwadze powinny zacząć raczej od szybkich spacerów niż od biegów. Biegać można w każdym wieku, jednak osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli stwierdzono u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jeżeli jednak jesteś młody i zdrowy, to bieganie może być dla ciebie ogromnym wyzwaniem i świetną aktywnością fizyczną.