Przeciwbólowe działanie TENS

TENS

TENS ma szerokie zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Skrót TENS pochodzi od angielskiego wyrażenia Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, oznaczającego przezskórną stymulację nerwów. Metoda ta stosowana jest w elektrostymulatorach, które wysyłają impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie do nerwów obwodowych. Impuls przewodzony jest przez skórę. Impulsy TENS o wyższej częstotliwości blokują impulsy nerwowe, które „niosą” informację o bólu do mózgu. W momencie ich zablokowania informacja nie dociera do mózgu, więc zastosowanie tej metody jest zasadne w momencie konieczności działania przeciwbólowego.

Z kolei impulsy o niższej częstotliwości (lub też krótkie impulsy, zwane burst) powodują wydzielanie się naturalnych związków przeciwbólowych, czyli beta-endorfin. Tak więc TENS nie leczy przyczyny bólu, lecz wpływa na zmniejszenie jego odczuwania. Metoda TENS ma wiele zalet. Przede wszystkim można ją stosować w domu, gdyż urządzenia nie są drogie, a można obsługiwać je samodzielnie.

TENS stosowany jest w różnych rodzajach bólów, między innymi w bólach pooperacyjnych oraz fantomowych, bóle o charakterze neurogennym, bóle przewlekłe, naczyniowe, menstruacyjne, bóle kręgosłupa. TENS znajduje zastosowanie także w łagodzeniu bólu w czasie porodu. Choć TENS nie zastąpi farmakoterapii w leczeniu bólu, to jednak ma duży wpływ na długość czasu stosowania leków przeciwbólowych. Dzięki współdziałaniu TENS i leczenia farmakologicznego można zminimalizować oddziaływanie leków na organizm.

Centrum Rehabilitacji Radość

Leczenie morzem, czyli talasoterapia

talasoterapia

Talasoterapia, czyli leczenie morzem jest polecane dla osób w różnym wieku.

Wykorzystywanie różnorodnych bodźców, pobieranych z natury, takich jak wpływ światła słonecznego czy wody jest już od dawna stosowane w rehabilitacji. Fizykoterapia, bo tak nazywa się dziedzina fizjoterapii, która czerpie z natury, a także z różnorodnych urządzeń, jest dziedziną bardzo szeroką. Dziś zatrzymamy się nad dziedzinie, która łączy w sobie różne formy oddziaływania. Słowo talasoterapia wywodzi się od dwóch słów z greki: thalassa, oznaczającego morze oraz therapea, które oznacza pielęgnować.

Tak więc talasoterapia to forma terapii, która wykorzystuje leczniczy wpływ morza. Polecana jest zwłaszcza osobom przemęczonym, zestresowanym i cierpiącym na bezsenność. Pomaga również przy takich schorzeniach jak reumatyzm, niedoczynność tarczycy, bóle kręgosłupa, choroby skóry czy schorzenia dróg oddechowych. W talasoterapii wykorzystuje się wiele czynników, związanych z morzem, a więc nie tylko morski klimat, lecz także wodę morską, wodorosty, algi, muł czy piasek. Ważne jest, by ośrodek, który proponuje talasoterapię znajdował się w miejscu, które jest czyste i nieskażone.

Konieczne jest, by było to miejsce położone jak najbliżej morze, gdyż we wszystkich zabiegach hydroterapeutycznych stosuje się przefiltrowaną i oczyszczoną wodę morską, która nie traci jednak swoich cennych, terapeutycznych właściwości. Często zabiegi talasoterapii proponowane są w SPA, położonych nad morzem, jako uzupełnienie oferty zabiegów relaksujących i upiększających. Aby terapia tego typu była skuteczna pobyt w ośrodku powinien trwać co najmniej kilka dni, gdyż wtedy można wykorzystać wszystkie atuty leczenia morzem.

Fizjoterapia Anin – Centrum Medyczne Forus

Masaż jako panaceum na ból

masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest uznaną metodą rehabilitacji.

Panaceum to według legend środek leczniczy przeciwko wszystkim chorobom. Tytuł niniejszego postu należy więc brać niedosłownie, gdyż masaż, pomimo wszystkich swoich zalet nie jest lekarstwem na wszystkie choroby. Ma on jednak ogromne znaczenie w leczenie bólu i jego łagodzeniu jako pomoc przy środkach farmakologicznych lub też w ich zastępstwie tam, gdzie to możliwe.

Masaż był stosowany już od dawna jako terapia uśmierzająca ból, zwłaszcza ten, który dotyka mięśni i narządów ruchu. Warto zauważyć, iż we wszystkich dyscyplinach sportu, gdzie dochodzi do ekstremalnego czasem napięcia i wykorzystania mięśni, zawsze znajduje się masażysta, który łagodzi ból, pojawiający się po występie w zawodach. Masaż jako działanie przeciwbólowe często ordynowane jest osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa różnego pochodzenia. Nieprawidłowa postawa, zwyrodnienia, a także przeciążenie kręgosłupa wywołują ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przeciwbólowe środki farmakologiczne stosować można doraźnie, jednak nie wyleczą one przyczyny bólu. Tymczasem systematycznie wykonywany masaż może przynieść nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, lecz także usunąć przyczynę choroby, zwłaszcza przy wspomaganiu innych dziedzin rehabilitacji – kinezyterapii, hydroterapii, krioterapii. Warto jednak zauważyć, że masaż powinien być wykonywany przez doświadczonego rehabilitanta- masażystę w sposób systematyczny, gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus