Fizjoterapia

Z pojęciem rehabilitacji medycznej nierozłącznie związane jest pojęcie fizjoterapii. Jest ona zespołem metod leczniczych, które wykorzystują zjawisko reagowania organizmu na różnorodne bodźce. W fizjoterapii można rozróżnić następujące działy, które zajmują się wykorzystywaniem określonych bodźców w celu przywrócenia pacjenta do zdrowia albo poprawienia jego ogólnego stanu.

Dziedziny fizjoterapii

Balneoterapia zajmuje się leczeniem uzdrowiskowym, wykorzystując naturalne środki, takie jak wody lecznicze, borowiny poprzez kąpiele w nich, kuracje pitne czy okłady. Klimatoterapia w leczeniu wykorzystuje lokalny, zdrowy klimat: czyste powietrze, odpowiednie ciśnienie, itp. Hydroterapia, zwana również wodolecznictwem i akwaterapią z kolei w przywracaniu zdrowia stosuje w postaci bodźca wodę w różnych stanach skupienia, zarówno ciekłym, stałym, jaki gazowym. Konieczna jest również odpowiednia temperatura oraz ciśnienie. Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem, a jej podstawą są ćwiczenia, stosowane miejscowo lub też na usprawnienie całego ciała.

Terapia manualna i fizykoterapia

Terapia manualna polega na leczeniu zaburzeń czynności narządów ruchu, tych które są odwracalne, na przykład zaburzenia funkcji mięśni. Masaż leczniczy wykorzystuje bezpośredni dotyk w celu wywołania określonego efektu leczniczego. Aby był skuteczny należy stosować go seriami. Do dziedzin fizjoterapii należy także fizykoterapia, czyli stosowanie różnych bodźców, takich jak prąd, promień lasera czy zimno. Warto wspomnieć, że fizjoterapia najczęściej jest połączona z psychoterapią, zwłaszcza u osób po ciężkich urazach i traumatycznych przejściach.

Dlaczego rehabilitację należy rozpoczynać szybko?

rehabilitacjaW życiu może spotkać nas wiele różnych zdarzeń, czasami dobrych, czasami złych. Bywa, że przydarzają się nam wypadki, urazy lub choroby, które osłabiają naszą ogólną sprawność. W takich wypadkach niezbędna jest rehabilitacja, która powinna być wcześnie zapoczątkowana i kompleksowa.

Kiedy najlepiej zacząć rehabilitację po urazie lub chorobie?

Rehabilitacja po urazie czy chorobie powinna się rozpocząć jak najszybciej. Jeżeli uraz powstał na skutek wypadku, wymagającego hospitacji, wówczas idealną sytuacją byłoby, gdyby rehabilitacja została zapoczątkowana jeszcze w szpitalu. Często jednak bywa tak, że pacjent rozpoczyna powrót do sprawności dopiero po zakończeniu leczenia szpitalnego.

Kto może prowadzić rehabilitację?

Rehabilitacja to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko powrót do fizycznej sprawności, lecz także i wsparcie psychologiczne. Rehabilitację ruchową powinien prowadzić doświadczony rehabilitant lub fizjoterapeuta. Szukając takiego specjalisty, warto zapoznać się z opiniami na temat wybieranej osoby lub poprosić znajomych o rekomendację. Gwarantuje to skorzystanie z najwyższej jakości usług. Rehabilitacja polegać może nie tylko na ćwiczeniach ruchowych, lecz także na wykorzystaniu metod fizykoterapeutycznych, takich jak magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia czy hydroterapia.

Wcześnie zapoczątkowana rehabilitacja przyniesie pacjentowi najwięcej dobrego. Im szybciej po urazie czy chorobie zostanie zapoczątkowana, tym większe są szanse na powrót do pełnej sprawności pacjenta.

Rehabilitacja w sanatorium

leczenie uzdrowiskowe

Leczenie uzdrowiskowe jest wskazane przy niektórych schorzeniach.

Wakacje to czas nie tylko wypoczynku, ale także zadbania o własne zdrowie. W tym celu wiele osób wybiera pobyt w uzdrowiskach.

Na czym polega leczenie uzdrowiskowe?

Leczenie uzdrowiskowe polega na pobycie w miejscu, którego klimat sprzyja powrotowi do zdrowia po urazie, wypadku czy chorobie. Jest więc elementem klimatoterapii. Jednocześnie w trakcie pobytu w sanatorium uzdrowiskowym pacjent uczestniczy w zabiegach fizjoterapeutycznych oraz fizykoterpaeutycznych, które mają mu pomóc w powrocie do zdrowia.

Jak skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Pobyt w sanatorium może być bezpłatny, jeżeli będziemy posiadać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od swojego lekarza. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z pobytu bez konieczności długiego oczekiwania, możemy wybrać jedno z wielu miejsc, które oferują leczenie uzdrowiskowe. Faktem jest, że musimy pokryć koszt pobytu samodzielnie, jednak korzyści dla naszego zdrowia są nie do przecenienia.

Jakie zabiegi oferują sanatoria?

W każdym sanatorium możemy skorzystać z pomocy rehabilitanta, a także fizykoterapeutów. W zależności od sanatorium, które wybierzemy, możemy skorzystać z hydroterapii, krioterapii, masażu leczniczego, okładów borowinowych, kąpieli w solankach, magnetoterapii czy laseroterapii. Wybór sposobu rehabilitacji zależny jest od naszych dolegliwości.

Czy warto korzystać z pobytu w uzdrowiskach?

Leczenie uzdrowiskowe może przynieść znakomite rezultaty, jeżeli rehabilitacja jest prowadzona kompleksowo i w sposób ciągły. Ważne jest więc także to, by przedstawić w uzdrowisku historię swojego urazu/ choroby oraz historię leczenia.

Kiedy pomoże laser?

laseroterapia

Laseroterapia staje się coraz popularniejszą formą rehabilitacji.

Laseroterapia to jedna z dziedzin fizykoterapii. W czasie zabiegów używa się lasera medycznego w celu uzyskania konkretnego efektu. Wykorzystuje się lasery, które pracują w sposób ciągły, cały czas z tą samą mocą, a także lasery pracujące w sposób impulsowy. Lasery stosuje się w różnych dziedzinach medycyny: okulistyce, stomatologii, neurologii. Bywają również stosowane w leczeniu nowotworów.

Laseroterapię w rehabilitacji stosuje się, by poprawić ukrwienie tkanek, zintensyfikować proces regeneracji komórek i naczyń krwionośnych, pobudzić działanie systemu immunologicznego. Laseroterapia ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Zabiegi z użyciem lasera są zalecane osobom, które cierpią na wiele różnorodnych dolegliwości. W rehabilitacji narządów ruchu laseroterapia wskazana jest osobom, które doznały złamań i stłuczeń, a także mają rany pourazowe lub pooperacyjne. Laseroterapia zmniejsza ból i minimalizuje ryzyko zapaleń, które mogą wystąpić. Zabiegi z użyciem lasera stosuje się także w rehabilitacji chorób narządów ruchu, takich jak zwyrodnienia, zespoły przeciążeniowe czy stany zapalne stawów. Poza tym wskazaniami do laseroterapii mogą być również choroby skóry(oparzenia, odleżyny, trądzik), choroby naczyń żylnych, choroby limfatyczne, nerwobóle oraz choroby błon śluzowych, zatok i przyzębia. Zalety laseroterapii to bezbolesność zabiegu, pozytywne efekty, brak skutków ubocznych oraz aseptyczność, dzięki możliwości bezkontaktowego wykonania zabiegu przy użyciu lasera medycznego.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Rehabilitacja w chorobach reumatycznych

reumatyzm

Choroby reumatyczne wiążą się ze stopniowym utrudnieniem ruchomości pacjenta. Atakują one stawy, więc bardzo ważnym elementem

leczenia chorób reumatycznych jest zachowanie odpowiedniej ruchomości, która pozwoli na rozruszanie stawów zaatakowanych chorobą.

Kinezyterapia w chorobach reumatycznych

Lekarz po stwierdzeniu jednej z wielu chorób reumatycznych może zalecić rehabilitację. Dzięki niej pacjent będzie mógł zachować odpowiednią ruchomość i nie dopuścić do rozwoju choroby. Najczęściej zalecaną metodą rehabilitacji w chorobach reumatycznych jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Metoda ta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, może się różnić. Ćwiczenia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta pod okiem rehabilitanta lub też w przypadku bardziej zaawansowanej choroby reumatycznej, mocno utrudniającej poruszanie się, mogą one być wykonywane przy wsparciu rehabilitanta. Często gimnastyka lecznicza może być połączona z krioterapią, czyli leczeniem z wykorzystaniem zimna.

Fizykoterapia

Inną metodą rehabilitacji w chorobach reumatycznych jest fizykoterapia, czyli terapia polegająca na wykorzystaniu różnorodnych bodźców pochodzenia naturalnego lub wytwarzanych przez specjalne urządzenia. Do metod fizykoterapeutycznych można zaliczyć między innymi wspomnianą wcześniej krioterapię, która jest częścią termoterapii. Inne metody to także rehabilitacja przy użyciu ultradźwięków, z wykorzystaniem wody czy okładów borowinowych, a także magnetoterapia czy elektroterapia.