Terapia skojarzona, czyli dwa w jednym

jonofereza

Jonofereza jest jedną z technik skojarzonych.

Medycyna fizykalna ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Udowodniono, że jej stosowanie ma znaczenie terapeutyczne, zwłaszcza w przypadku przeciwdziałania bólowi. Aby zwiększyć możliwości fizjoterapii prowadzi się badania, związane z łączeniem różnorodnych metod rehabilitacji. Terapią skojarzoną nazywa się wszelkie działania, w których stosuje się w więcej niż jedną technikę fizjoterapeutyczną. Połączenie dwóch zwykle metod leczniczych (fizykalnych lub farmakologicznych) najczęściej ma zastosowanie w terapii narządów ruchu i pozwala na zmniejszenie ilości zażywanych środków przeciwbólowych, a nawet na całkowite ich wyeliminowanie.

Wskazań do zastosowania terapii skojarzonej może być wiele. Należą do nich między innymi bóle, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, zwyrodnienia stawów obwodowych, nerwobóle czy zapalenia okołostawowe, a także stany po różnorodnych urazach narządów ruchu. Przykładem terapii skojarzonej mogą być jonoforeza oraz fonofereza, które polegają na połączeniu metody fizykalnej z farmakologiczną. W jonoferezie stosuje się prąd stały, za pomocą którego wprowadza się zdysocjonowany lek przez skórę do tkanek.

Z kolei w fonoferezie używa się fali ultradźwiękowej w celu wprowadzenia leku. Do innych metod terapii skojarzonej należą także kąpiele wodno-elekryczne czy magnetolaseroterapia, będąca połączeniem oddziaływania słabym polem magnetycznym i laserem jednocześnie. Warto zauważyć, że metody terapii skojarzonej często są stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania bólu.

Fizjoterapia Warszawa Centrum Medyczne Forus

Co można osiągnąć dzięki pomocy elektroterapii?

elektroterapia

W zależności od rodzaju zabiegu elektroterapia przynosi różne efekty.

Elektroterapia to dział fizykoterapii, który w procesie rehabilitacji wykorzystuje prąd elektryczny. Stosuje się ją do badania, a także leczenia tkanki nerwowej i mięśniowej. Można stosować ją do leczenia zmienionych chorobowo tkanek, usprawnienia krążenia, minimalizowania odczucia bólowego, a także zwiększania ruchomości konkretnego narządu oraz wzmacniania siły mięśni.

Elektroterapia powoduje zmiany chemiczne w organizmie, pobudza osłabione mięśnie do skurczu, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia ukrwienie, a także łagodzi ból. Stosowanie elektroterapii może być przygotowaniem solidnej bazy do dalszej fizjoterapii.

W zależności od rodzaju zastosowanego prądu uzyskać można różne efekty, dlatego pokrótce zostaną przedstawione niektóre zabiegi oraz ich efekty:
galwanizacja – polega na użyciu prądu stałego, stosowana jest przy nerwobólach, zaburzeniu krążenia obwodowego, łagodzeniu objawu bólowego w chorobie zwyrodnieniowej,
jonoforeza i fonoforeza – polega na podawaniu leków, wykorzystując przemieszczanie się jonów leczniczych w polu elektrycznym lub za pomocą ultradźwięków, stosowane wtedy, gdy nie ma możliwości podania leków w inny sposób, uzyskać można efekt przeciwbólowy, poprawę ukrwienia, a także pobudzenie tkanki do regeneracji,
kąpiele elektryczno-wodne – w czasie ich trwania oddziałuje się prądem na ciało zanurzone w wodzie częściowo lub całkowicie, mają one działanie rozluźniające, przeciwbólowe, stymulują przy porażeniach oraz poprawiają ukrwienie.
Jak widać z przedstawionych przykładów zabiegów za pomocą elektroterapii osiągnąć można wiele rozmaitych efektów, zależnych od rodzaju zabiegu.