Galwanizacja

galwanizacja

Galwanizacja jest stosowana także w kosmetyce.

Kolejnym rodzajem zabiegów z wykorzystaniem prądu elektrycznego jest galwanizacja. Wraz z jonoforezą jest ona częścią galwanoterapii. Różnica polega na tym, że w jonoforezie oprócz prądu wykorzystywana jest również dysocjacja elektrolityczna, dzięki której odpowiednie leki są przekazywane w chore miejsce. Tymczasem w galwanizacji używa się jedynie prądu stałego. Działanie prądu zależne jest od elektrody. W zależności od tego, która elektroda jest czynna (czyli przez którą przenoszony jest prąd), można osiągnąć różne działanie. Anoda ma działanie przeciwbólowe oraz uspokajające, zaś katoda pobudza miejsce wokół którego jest przyłożona, poprawiając ukrwienie i trofikę tkanek. Elektrody mogą być ułożone poprzecznie lub podłużnie w stosunku do siebie, przy czym ułożeniu podłużnym penetracja jest płytsza.

Galwanizacja stosowana jest między innymi w przypadku nerwobólów, zaburzeń krążenia obwodowego, porażenia wiotkiego, chorób zwyrodnieniowych (w obrębie stawów, kończyn i kręgosłupa), zapalenia nerwów. Stosuje się ją także w przypadku utrudnionego zrostu kostnego.

Z galwanizacji, podobnie jak z jonoforezy, nie wszyscy mogą korzystać. Nie jest ona wskazana jako metoda rehabilitacji dla osób z rozrusznikiem serca, w ciąży czy z chorobą nowotworową. Przeciwwskazania to także ostre stany zapalne, wypryski, owrzodzenia, rany na skórze, zakrzepy oraz zaburzenia czucia. Podobnie jak jonoforeza, galwanizacja powinna być stosowana seriami, po 10 – 20 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Fizykoterapeuta powinien nadzorować pacjenta przez cały czas trwania zabiegu.

Co można osiągnąć dzięki pomocy elektroterapii?

elektroterapia

W zależności od rodzaju zabiegu elektroterapia przynosi różne efekty.

Elektroterapia to dział fizykoterapii, który w procesie rehabilitacji wykorzystuje prąd elektryczny. Stosuje się ją do badania, a także leczenia tkanki nerwowej i mięśniowej. Można stosować ją do leczenia zmienionych chorobowo tkanek, usprawnienia krążenia, minimalizowania odczucia bólowego, a także zwiększania ruchomości konkretnego narządu oraz wzmacniania siły mięśni.

Elektroterapia powoduje zmiany chemiczne w organizmie, pobudza osłabione mięśnie do skurczu, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia ukrwienie, a także łagodzi ból. Stosowanie elektroterapii może być przygotowaniem solidnej bazy do dalszej fizjoterapii.

W zależności od rodzaju zastosowanego prądu uzyskać można różne efekty, dlatego pokrótce zostaną przedstawione niektóre zabiegi oraz ich efekty:
galwanizacja – polega na użyciu prądu stałego, stosowana jest przy nerwobólach, zaburzeniu krążenia obwodowego, łagodzeniu objawu bólowego w chorobie zwyrodnieniowej,
jonoforeza i fonoforeza – polega na podawaniu leków, wykorzystując przemieszczanie się jonów leczniczych w polu elektrycznym lub za pomocą ultradźwięków, stosowane wtedy, gdy nie ma możliwości podania leków w inny sposób, uzyskać można efekt przeciwbólowy, poprawę ukrwienia, a także pobudzenie tkanki do regeneracji,
kąpiele elektryczno-wodne – w czasie ich trwania oddziałuje się prądem na ciało zanurzone w wodzie częściowo lub całkowicie, mają one działanie rozluźniające, przeciwbólowe, stymulują przy porażeniach oraz poprawiają ukrwienie.
Jak widać z przedstawionych przykładów zabiegów za pomocą elektroterapii osiągnąć można wiele rozmaitych efektów, zależnych od rodzaju zabiegu.