Znaczenie ruchu w wieku dziecięcym

 

dzieciDzieci kojarzą nam się z ruchem, zabawą i ekspresją. Niestety coraz częściej okazuje się, że maluchy, zamiast spędzać czas na swobodnej zabawie, spędzają go przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem aktywność fizyczna jest niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju.

Pozwól dziecku na ruch

Na placach zabaw często można usłyszeć: “Nie biegaj, bo się spocisz” lub “Nie wchodź tam, to niebezpieczne”. To również jest powód, który zniechęca dzieci do aktywności fizycznej. Choć w czasie zabaw mogą pojawić się urazy, to jednak warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla harmonijnego rozwoju całego dziecka. Duża motoryka, czyli ogólna sprawność fizyczna jest także bardzo ważna dla harmonijnego rozwoju małej motoryki, czyli umiejętności pisania.

Wady postawy

Mała aktywność fizyczna dziecka może mieć wpływ na powstawanie wad postawy, zwłaszcza jeżeli dziecko spędza dużo czasu, siedząc w szkolnej ławce, a potem przed telewizorem czy komputerem. Jeżeli zauważysz, że dziecko siedzi krzywo, garbi się, nieprawidłowo chodzi, wówczas warto udać się z nim do lekarza oraz zastanowić się nad rehabilitacją.

Rehabilitacja

Przy wadach postawy bardzo ważna jest szybko podjęta rehabilitacja. Powinna ona być prowadzona systematycznie, aby wada postawy nie pogłębiała się. W przypadku szybkiego rozpoczęcia rehabilitacji efekty będą szybko widoczne. Dla przeciwdziałania wadom postawy warto zadbać o harmonijny rozwój dziecka, zwłaszcza ruchowy.

Skrzywienie kręgosłupa u dzieci

skrzywieinie-kregoslupaW obecnych czasach coraz więcej dzieci ma skrzywienia kręgosłupa, a często jest tak, że nie są one korygowane, co powoduje, że problem się pogłębia. Jeszcze parę lat temu w każdej szkole dzieci, u których wykryto wadę postawy, mogły korzystać z gimnastyki korekcyjnej. Dziś w niewielu szkołach jest ona obecna, jednak rodzice mogą w takich wypadkach korzystać z usług różnych placówek, oferujących fizjoterapię.

Jak powstają skrzywienia kręgosłupa?

Przyczyn skrzywienia kręgosłupa jest wiele. Najczęściej wymieniane są zbyt mała aktywność fizyczna dzieci, spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej, zbyt ciężkie plecaki szkolne, a także nieprawidłowa dieta i coraz częstsza nadwaga u dzieci. Im wcześniej skrzywienie kręgosłupa zostaje wykryte, tym większe są możliwości skorygowania tej wady, więc ważna jest szybka reakcja.

Na czym polega leczenie skrzywień kręgosłupa?

Podstawowym sposobem korygowania skrzywień kręgosłupa jest gimnastyka lecznicza, zwana także gimnastyką korekcyjną. Jest to forma rehabilitacji, wykorzystująca ruch, czyli kinezyterapia. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów kinezyterapia może być wsparta innymi metodami fizykoterapeutycznymi, takimi jak magnetoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo czy masaże. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy bocznych skrzywieniach kręgosłupa zwanych skoliozami, niezbędne może być leczenie operacyjne, jednak lekarze starają się nie dopuszczać tego rozwiązania bez wykorzystania wszystkich innych możliwości, ponieważ ma to swoje wady.

Większość skrzywień kręgosłupa jest możliwa do wyleczenia, jednak wiele zależy od postawy pacjenta i tego, czy przestrzega on zaleceń rehabilitanta.

Wady postawy – zmora naszych czasów?

W dzisiejszych czasach większość dzieci ma wady postawy. Spowodowane jest to dużą ilością czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem, biernym wypoczynkiem, a także nadwagą, która występuje u coraz mniejszych dzieci.

Co warto wiedzieć o wadach postawy?

Na postawę dziecka należy zwracać uwagę od najmłodszych lat. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zauważone przez lekarza w czasie bilansów, które odbywają się co dwa lata. W czasie bilansu lekarz powinien sprawdzić prawidłowość postawy, a także skierować dziecko na gimnastykę korekcyjną, aby jak najwcześniej rozpocząć pracę nad prawidłową postawą.

Do wad postawy należą wszelkie skrzywienia kręgosłupa, kifoza, lordoza, skolioza, odstające łopatki czy okrągłe plecy. Im szybciej wady te zostaną zauważone i podjęta zostanie rehabilitacja, tym większa szansa, że wadę uda się skorygować. W przypadku głębokich wad postawy, niekiedy konieczne może być nawet leczenie operacyjne.

Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna ma na celu skorygowanie wady postawy, a także zmianę sposobu myślenia dziecka o swojej postawie na bardziej świadomy. Dawniej zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywały się w szkołach nieodpłatnie, dziś zaś rodzice dzieci z wadami postawy muszą szukać gimnastyki korekcyjnej w gabinetach fizjoterapeutów. W przypadku dziecka, u którego występuje wada postawy, ważne jest wczesne rozpoczęcie stosowania gimnastyki korekcyjnej, aby nie dopuścić do pogłębienia się wady. W tym celu stosuje się nie tylko gimnastykę korekcyjną, lecz także i inne metody rehabilitacji, takie jak na przykład hydroterapię (ćwiczenia w wodzie) czy kinezyterapia.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko ma wady postawy, to warto skonsultować się z rehabilitantem oraz lekarzem, którzy  zaproponują odpowiedni zestaw ćwiczeń. Rehabilitant pokaże prawidłowy sposób wykonania ćwiczeń, a także będzie ćwiczyć z dzieckiem, dla osiągnięcia lepszego efektu terapeutycznego.

Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym

Wady postawy u dzieci to problem, który dotyka wielu uczniów rozpoczynających edukację.  Związane jest to miedzy innymi ze zmianą, która odbija się na postawie uczniów. Lata wczesnego dzieciństwa związane są z niemalże ciągłym ruchem. Dzieci, rozpoczynające naukę w szkole muszą zaś spędzać sporo czasu w pozycji siedzącej. Nawet w przedszkolu kładzie się duży nacisk na to, by jak najwięcej zajęć było ruchowych – czy to na przedszkolnym podwórku czy też w salach. W szkole zaś są zajęcia wychowania fizycznego, jednak nie jest tak duża dawka ruchu, jaką dzieci miały do tej pory.

Wczesne wykrycie wad postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest ważne, ponieważ należy odpowiednio postępować z dziećmi, u których wykryto wadę. Bywa również tak, że wada zostaje ujawniona dopiero po rozpoczęciu nauki szkolnej, lecz jest wynikiem nieodpowiednich warunków zewnętrznych, takich jak złe warunki bytowe, zbyt mała ilość ruchu czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.

Jeżeli wady postawy uda się wykryć szybko, wtedy zazwyczaj wystarczy gimnastyka korekcyjna, by pomóc dzieciom w osiągnięciu prawidłowej postawy. Zaniedbanie odpowiedniej rehabilitacji może doprowadzić do problemów zdrowotnych i pogłębiania się wady postawy. Do pogłębiania się wad może także prowadzić noszenie nieodpowiednich i zbyt ciężkich tornistrów przez dzieci, zbyt mała ilość ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, a także spędzanie wielu godzin przed komputerem czy telewizorem.

Fizjoterapeuta Wawer – Centrum Medyczne Forus

Jak radzić sobie z płaskostopiem u dziecka?

płaskostopie  u dziecka

Jeśli przedszkolak ma płaskostopie to warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej.

Każda mama uważnie obserwuje rozwój swojego dziecka, oceniając, czy jest on prawidłowy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast stara się skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem-pediatrą lub innymi specjalistami w różnych dziedzinach. Kiedy dziecko około pierwszego roku życia zaczyna stawiać pierwsze kroki, to jest to ważny moment w jego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, by dziecko w tym wieku jak najczęściej chodziło na bosaka po różnorodnym podłożu. Piasek, trawa, a nawet drobne kamyki nie są dziecku straszne, a chodzenie po nich jest nie tylko atrakcją, lecz także znakomitym ćwiczeniem mięśni, odpowiedzialnych za właściwe ukształtowanie stopy.

Maluch do czwartego roku życia może mieć płaskostopie fizjologiczne. Jeśli jednak zauważymy, że pięciolatek ma płaskostopie, to należy udać się na konsultację do lekarza, aby wdrożyć odpowiednią rehabilitację. Proste ćwiczenia można przeprowadzać w domu, nawet w ramach zabawy z dzieckiem. Nieleczone płaskostopie może zaburzyć prawidłową postawę ciała i być przyczyną problemów z poruszaniem się dziecka. Zaniedbane płaskostopie w przyszłości może skutkować dolegliwościami bólowymi, obniżoną sprawnością stóp, szybszym męczeniem się oraz zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Płaskostopie u dzieci to dziś bardzo częsta dolegliwość, dlatego warto pamiętać, że również obuwie ma swój wpływ na tę dolegliwość. Wybierając buty dla dziecka warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością ich wykonania, stabilnością oraz naturalnym materiałem, z którego są wykonane.

Fizjoterapeuta Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Strona 1 z 212