Zadbaj o stawy przed wakacjami

urlopWakacje to czas większej beztroski, odpoczynku, ale często także zwiększonego wysiłku dla naszego ciała, zwłaszcza jeżeli nie jest przyzwyczajone do regularnej aktywności fizycznej. W wakacje więcej spacerujemy, pływamy, uprawiamy różne sporty. Wszystkie te aktywności mogą spowodować wystąpienie urazów. Warto więc zadbać o nasze stawy przed wakacjami.

Rozruszaj się przed wakacjami

Zanim ruszysz na wakacyjne wojaże, zadbaj o przyzwyczajenie ciała do zwiększonej aktywności fizycznej. Ładna pogoda zachęca do spacerów czy biegania, a także do wyjść na basen. Gimnastyka lecznicza czy aerobik w wodzie poprawią ogólną sprawność fizyczną. Nie odkładaj aktywnego wypoczynku dopiero na czas urlopu! Aktywność fizyczna dobrze wpływa na cały organizm i pomaga utrzymać jego dobrą kondycję.

Wylecz dolegliwości

Jeżeli dokuczają ci bóle stawów lub zauważasz ich zmniejszoną ruchliwość, skonsultuj się z lekarzem. Objawy te mogą być spowodowane wystąpieniem zmian reumatycznych. Dobrze jest skontrolować stan swoich stawów przed urlopem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w czasie wypoczynku.

A może wypoczynek w uzdrowisku?

Jeżeli nie masz jeszcze planów na urlop, to zastanów się nad skorzystaniem z oferty uzdrowiskowej. Bogaty pakiet zabiegów rehabilitacyjnych – masaży, kąpieli, gimnastyki, okładów czy innych metod fizykoterapeutycznych – w połączeniu z pięknymi okolicznościami przyrody, to dobry sposób na to,  by solidnie odpocząć, a zarazem zadbać o swoje ciało.

Aktywność fizyczna przy osteoporozie

aktywność przy osteoporozie

Niektóre aktywności są wskazane przy osteoporozie.

Osteoporoza to choroba polegająca na zwiększającym się ubytkiem masy kostnej, z którym wiąże się zmiana struktury przestrzennej kości, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko złamania osłabionej kości. Stanem, który poprzedza osteoporozę jest osteopenia, czyli zmniejszenie gęstości kości, nie podchodzące jednak pod stan patologiczny. Osteoporoza może być związana z menopauzą, lecz także inne czynniki mają wpływ na zwiększenie się podatności na złamania. Należą do nich między innymi dieta uboga w białko i wapń, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów czy niedobór witaminy D. Osteoporoza może także być wynikiem przyjmowania leków, jak również współistnieć z chorobami, takimi jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać osteoporozie, lecz także jest zalecana w momencie stwierdzenia choroby jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne. Przy występowaniu osteoporozy nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są zalecane, dlatego decyzje takie należy podejmować po konsultacji lekarskiej.

Polecane jest między innymi pływanie, gdyż woda odciąża kręgosłup i stawy przy jednoczesnym wysiłku wszystkich mięśni. Polecane są także spacery, nordic-walking czy jazda na rowerze. Niektórzy wskazują na bieganie jako dobrą formę aktywności, jednak może ona powodować kontuzje. Polecana jest także gimnastyka i ćwiczenia izometryczne. Aktywność fizyczna może zapobiegać narażeniu na złamania kości i zminimalizować ryzyko złamań u osób, u których osteoporoza została stwierdzona.

Ortopeda Anin – Centrum Medyczne Forus